Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > 3 filar – jak IKE chroni kapitał przed podatkiem Belki
17 stycznia 2011 (zmod.: 18 stycznia 2011)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

3 filar – jak IKE chroni kapitał przed podatkiem Belki

Kategoria: wolność finansowa
Tagi: 3 filar emerytura ike indywidualne konto emerytalne inwestowanie niezależność finansowa podatek belki podatek od zysków kapitałowych praca na etacie tarcza podatkowa trzeci filar | wszystkie tagi

19% podatek od zysków kapitałowych, potocznie zwany podatkiem Belki, w tym roku będzie świętował dziesięciolecie swojego istnienia w Polsce. Z tej okazji dowiedz się, jak można go nie płacić.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!


3 filar chroni zyski przed podatkiem Belki
Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) jest trzecim i dobrowolnym filarem emerytalnym. Funkcjonuje na rynku od 2004 r. i, jak dotąd, nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem wśród Polaków – w czerwcu 2010 r. prowadzono 796 tys. rachunków. Po nowelizacji ustawy w 2009 r. wzrosła jego atrakcyjność – zwiększono roczne limity maksymalnych wpłat na IKE (trzykrotność średniej pensji brutto, 9579 zł w 2010 r.) oraz możliwości lokowania środków w instrumenty finansowe.

Największym argumentem za posiadaniem IKE jest możliwość całkowitego uniknięcia bądź odroczenia zapłaty podatku Belki od:
  • Odsetek od lokat bankowych
  • Odsetek od obligacji
  • Zysków kapitałowych (akcje, fundusze i in.)
  • Uzyskanych dywidend

Aby założyć IKE wystarczy mieć ukończone 16 lat. Każda osoba może mieć tylko jedno takie konto. Nie trzeba pokazywać przychodów, żeby móc dokonywać wpłat na IKE. Zgromadzone środki można wypłacić w każdym momencie na 3 różne sposoby:
  • Wypłata bez obowiązku zapłaty podatku Belki – dla osób powyżej 60. roku życia z prawem do emerytury lub dla osób powyżej 55. roku życia z prawem do emerytury (ta grupa musi jeszcze dokonywać wpłat na IKE przez co najmniej 5 lat)
  • Zwrot – wypłata wszystkich środków z IKE zanim nabędzie się prawa emerytalne. Wtedy trzeba zamknąć rachunek oraz zapłacić podatek od całkowitych zysków.
  • Częściowy zwrot – wypłata części środków z IKE zanim nabędzie się prawa emerytalne. Płaci się podatek Belki od zysku proporcjonalnie do wypłacanej kwoty. Po wypłacie choćby 1 zł z IKE nie można dokonywać dalszych wpłat.

Największą zaletą jest więc tarcza podatkowa od uzyskanej stopy zwrotu. W najlepszym wypadku można nie zapłacić nawet złotówki podatku. Oznacza to, że kwota zaoszczędzona na podatku może być co roku reinwestowana z zyskiem i wypracowywać kolejne odsetki. Sprawdźmy, na ile to się opłaca. Przyjmijmy, że każdego roku wpłacamy na 3 filar maksymalną kwotę z 2010 r. czyli 9579 zł. Roczna stopa zwrotu wynosi 10%, składki płacimy przez 20 lat.

WykopBlipTwitter
ocena: 2,95 (6463 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Praca na etacie – jak zwiększyć swój dochód netto'
Praca na etacie – jak zwiększyć swój dochód netto
obrazek do 'Praca na etacie - dlaczego nie musi być takim dobrym pomysłem?'
Praca na etacie - dlaczego nie musi być takim dobrym pomysłem?
obrazek do 'Sześć rzeczy o inwestowaniu, o których nie dowiesz się w szkole cz. 2'
Sześć rzeczy o inwestowaniu, o których nie dowiesz się w szkole cz. 2
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
joki (gość)
2 maja 2011, 21:29
ale o co kaman w tynm wszytskim
ML
3 maja 2011, 20:50
o to, że można inwestować w tradycyjny sposób i w przypadku osiągnięcia zysku zapłącić od niego podatek, albo inwestować za pomocą IKE i tego podatku nie płacić, dopóki nie wypłacisz pieniądze. Pozwala to reinwestować pieniądze, które w normalnych warunkach musiałbyś zapłacić Państwu w postaci podatku.
©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt