Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Leasing konsumencki – czy to się opłaca?
12 sierpnia 2011 (zmod.: 14 września 2011)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Leasing konsumencki – czy to się opłaca?

Kategoria: wolność finansowa
Tagi: kredyt bez bik leasing leasing bez bik leasing konsumencki leasing koparki leasing operacyjny leasing samochodu leason leazing lizing procedura uproszczona | wszystkie tagi

Przepisy uległy zmianie i od 1 lipca 2011r leasing konsumencki miał być bardziej dostępny. Miał być, bo na razie nie jest. Co konsument ma z tego, że zamiast kredytem lub własną gotówką sfinansuje zakup leasingiem? Co można finansować leasingiem? W jakiej firmie? Czy to się opłaca? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!


Samochody to najczęściej leasingowane przedmioty
Dotychczas w Polsce leasing zarezerwowany był dla przedsiębiorców. Co prawda leasing konsumencki funkcjonuje od wielu lat, ale wzajemnie wykluczające się przepisy sprawiły, że mało który konsument po niego sięgał. Wszystko miało się zmienić 1 lipca. I rzeczywiście, przepisy się zmieniły, tylko firmy leasingowe nie zdążyły dostosować swoich procedur. Można powiedzieć, że leasing konsumencki jest nadal niedostępny – na chwilę obecną oferują go bowiem tylko dwie firmy (Masterlease i VB Leasing), które oferowały go jeszcze przed zmianą przepisów. Pozostałe firmy, zwłaszcza te największe, przygotowują się do obsługi konsumentów od czwartego kwartału 2011r. lub później, albo nie przygotowują się wcale.

Kto może korzystać z leasingu konsumenckiego?
Osoby na umowach o pracę, zlecenie, kontraktach lub wykonujące wolne zawody bez prowadzenia firmy. Istotny jest tutaj poziom dochodu netto – powinien wynosić minimum 150% raty leasingu.

Co można finansować?
Przede wszystkim samochody, sprzęt RTV, AGD i IT. Przy nowych samochodach (w cenie auta zawarty podatek VAT 23%) wszystko powinno pójść gładko – dostępne są uproszczone procedury, wystarczy mała wpłata własna (od 10%), potrzeba niewiele dokumentów (dowody tożsamości i zaświadczenie o zarobkach z banku) a oferta leasingu powinna być relatywnie tania. Problem pojawia się przy samochodach używanych.

Przeszkody
Mało która firma leasingowa finansuje samochody kupowane od osób prywatnych, więc samochód sprzedaje się do komisu, który następnie odsprzedaje auto firmie leasingowej. To zwykle podnosi cenę auta, bo komis za przysługę doliczy swoją marżę. A jeśli nawet znajdziesz auto bezpośrednio w komisie - większość z nich wystawia faktury VAT marża (cena nie zawiera VAT). Tymczasem leasing operacyjny traktowany jest jak usługa i podlega 23% stawce VAT. Stąd leasingodawca musi dołożyć 23% VAT do każdej raty leasingu. Cena auta rośnie o 23%. Oczywiście konsument VATu nie odliczy.

WykopBlipTwitter
ocena: 3,23 (8753 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Leasing - co daje i jak wykorzystać go do zmniejszenia podatku?'
Leasing - co daje i jak wykorzystać go do zmniejszenia podatku?
obrazek do 'Jak dwa razy odliczyć VAT od firmowych aut w leasingu?'
Jak dwa razy odliczyć VAT od firmowych aut w leasingu?
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
Na razie nikt nie dodał komentarza :-/. Twój może być pierwszy!
©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt