Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Jak długo przeżyjesz, jeśli jutro stracisz pracę?
5 października 2012 (zmod.: 5 października 2012)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Jak długo przeżyjesz, jeśli jutro stracisz pracę?

Kategoria: mentalność
Tagi: bezpieczeństwo finansowe fundusz awaryjny niezależność finansowa oszczędności oszczędzanie praca praca na etacie samozatrudniony | wszystkie tagi

Ile dni, miesięcy jesteś w stanie utrzymać się ze zgromadzonych oszczędności, jeżeli jutro stracisz swoje podstawowe źródło dochodu?

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!


Czas na budowę funduszu awaryjnego
Czy w ogóle masz jakieś oszczędności, dzięki którym możesz dalej prowadzić swój dotychczasowy tryb życia, jeśli nagle stracisz źródło dochodu? Fundusz awaryjny (tak go nazwijmy, czasami nazywa się go osłoną finansową) powinien bezwzględnie posiadać każdy dorosły człowiek. Chodzi o taką kwotę, która w razie utraty pracy lub możliwości zarobkowania pozwoli Ci utrzymać dotychczasowy tryb życia przez co najmniej 3 miesiące, a najlepiej co najmniej 6 miesięcy.

Jeśli wydajesz 2 000 zł miesięcznie to powinieneś zgromadzić co najmniej 6 000 zł, a jeszcze lepiej 12 000 zł. Mając do dyspozycji taką kwotę w bezpiecznym i szybko dostępnym miejscu masz ten komfort, że możesz spokojnie zastanowić się nad następnym krokiem i mądrze zareagować. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś posiadaczem dużego kredytu/-ów. Banku nie interesuje, że właśnie szukasz pracy. Gdy przychodzi dzień wymagalności raty pieniądze mają być na koncie. Przestajesz płacić - wkrótce zostaniesz poddany egzekucji komorniczej.

Jeżeli masz fundusz awaryjny, wiesz, że przez najbliższe 3-6 miesięcy sobie poradzisz. Masz czas, aby znaleźć inną pracę czy źródło zarobkowania. Jeśli nie masz takiego funduszu - nagła utrata pracy może być bardzo dramatycznym przeżyciem. A jeśli spłacasz jeszcze duży kredyt - dramatyczne przeżycie zmienia się w tragedię, bo skąd tu nagle wziąć pieniądze na ratę, jeśli nie ma się środków na chleb? Nagle stajesz się desperatem szukającym jakiegokolwiek źródła pieniędzy.

Być może masz silną pozycję zawodową i wiele firm ustawia się po Ciebie w kolejce. Jeżeli jednak odniesiesz poważny wypadek i z przyczyn zdrowotnych nie będziesz w stanie pracować - fundusz awaryjny może zapewnić godziwe życie do czasu wypłaty odszkodowania oraz powrotu do zdrowia.

Gdzie ulokować pieniądze tworzące twój fundusz awaryjny? W takim miejscu, gdzie w każdej chwili możesz po nie sięgnąć. Najlepsze jest chyba zwykłe konto bankowe (może być oszczędnościowe, żeby ochronić pieniądze przed inflacją), ewentualnie lokata na krótki okres czasu. Osoby bardzo konserwatywne mogą trzymać pieniądze w przysłowiowej skarpecie - wszystko jedno. Ważne, żeby móc w każdej chwili sięgnąć po środki w razie potrzeby. Na pewno nie powinny być lokowane w mało płynne lub ryzykowne instrumenty finansowe - tych pieniędzy nie możesz wystawiać na ryzyko - nie taki jest ich cel.

Osoby z dużymi oszczędnościami mogą z nich żyć przez całe lata a osoby z jeszcze większymi oszczędnościami mogą żyć z samych odsetek od tych oszczędności. I to jest już wolność finansowa - stan, w którym pracujesz tylko jeżeli chcesz pracować. Więcej na temat dążenia do finansowej wolności tutaj.
Mikołaj Łagowski
WykopBlipTwitter
ocena: 2,92 (2701 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Co byś robił w życiu, gdyby pieniądze nie miały znaczenia? (wideo z polskimi napisami)'
Co byś robił w życiu, gdyby pieniądze nie miały znaczenia? (wideo z polskimi napisami)
obrazek do 'Jak państwo łupi obywateli'
Jak państwo łupi obywateli
obrazek do '3 filar – jak  IKE chroni kapitał przed podatkiem Belki'
3 filar – jak IKE chroni kapitał przed podatkiem Belki
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
scorpo27 (gość)
5 października 2012, 11:17
Aktualnie - przeżyłbym z rodziną 2,5 roku ;) Wolność finansowa to jest to! Tylko dzięki edukacji finansowej ;)
ML
5 października 2012, 14:22
2,5 roku z rodziną to wspaniały wynik! :) Na tym etapie istotnym jest już osiąganie dobrych stóp zwrotu z nadwyżek kapitału. Edukacja finansowa ma na pewno duże znaczenie. Gratulacje!
lolek (gość)
23 października 2012, 16:13
Aktualnie - przeżyłbym z rodziną 50 lat. Chyba, ze inflacja, wojna wszystko zniszczy.
Życie ponad stan i na kredyt zostawiam desperatom.
ML
23 października 2012, 18:13
@lolek
Innymi słowy osiągnąłeś wolność finansową. Przy zgromadzonym kapitale prawdopodobnie możesz żyć lub żyjesz z samych "odsetek". Brawo, widać w Polsce też się da!
xyz (gość)
24 października 2012, 20:10
3 lata bez rodziny
ML
24 października 2012, 21:38
Wychodzi na to, że sami mądrzy finansowo ludzie to czytają ;)
Margarita (gość)
5 listopada 2015, 14:47
Nigdy tego tak nie liczyłam, ale na pewno tyle czasu żeby móc znaleźć nową prace odpowiednią dla mnie, a nie pierwszą lepszą. Oboje z mężem mamy lokaty w Idea Banku i odłozone u nich na koncie oszczędnościowym pieniądze. Strata pracy na pewno nie byłaby dla nas walką o zycie.
©copyright 2008-2022 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt