Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Seth Godin o „Najmocniejszym ogniwie” (wideo)
13 października 2012 (zmod.: 13 października 2012)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Seth Godin o „Najmocniejszym ogniwie” (wideo)

Kategoria: mentalność
Tagi: adam smith artysta fabryka karol marks linchpin mózg gadzi najmocniejsze ogniwo opór panowanie nad własnym losem podejmowanie decyzji praca praca w fabryce seth godin sztuka | wszystkie tagi

Autor „Linchpina” wyjaśnia, co to znaczy być niezastąpionym.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!


© Joi
Co odchodzi, przemija? Fabryka
Fabryka jako produkt ery przemysłowej wywarł ogromny wpływ na korporacje, organizacje charytatywne, nurty religijne, ruchy polityczne itd. Sposób myślenia wykształcony przez fabrykę sięga 150 lat wstecz.

Idea fabryki
Jeśli potrafisz wymyślić maszynę, system lub proces, który jest wydajny, możesz zatrudnić ludzi, którzy będą utrzymywać tę maszynę w ruchu. Ci ludzie będą przynosić Ci więcej pieniędzy, niż kosztuje Cię ich wynagrodzenie. Cały proces może być wielokrotnie powielony i rozwinięty do wielu tysięcy oddziałów Twojej fabryki. Cały odgórnie zarządzany model polega na znalezieniu wystarczającej ilości trybików na dole piramidy, czyli znalezieniu uległych jednostek, których praca będzie zapewniać Ci coraz więcej pieniędzy. Taki system działał przez wiele lat, jednak w ostatnich 5-10 latach ten system zaczął się walić.Szansa
Co można zrobić w takiej sytuacji? Spojrzeć na nią jak na szansę. Dzięki Internetowi i nowemu otwarciu w gospodarce każdy może wyjść z inicjatywą. Każdy może założyć własne zgromadzenie lub niezależny biznes. Możemy wykonywać tę samą robotę, co w pracy, ale inaczej. To jest szansa!
Ogólna idea jest następująca: wg Godina Karol Marks i Adam Smith mieli rację. Dotychczas były dwie grupy: kierownictwo i robotnicy. Godin wprowadza trzecią grupę, tzw. ludzi niezastąpionych (z ang. linchpin – zawleczka albo podpora).

Co to znaczy być niezastąpionym?
Bycie niezastąpionym to bycie artystą i tworzenie sztuki (nie tylko w dosłownym znaczeniu) czyli zmienianie ludzi, kierowanie ich ku sobie. Sztuką może być obraz, dzieło literackie, symfonia, ale również system obsługi konsumenta, albo jakość obsługi opieki społecznej. To również jakiekolwiek działanie w sytuacji, w której nie ma podręcznika. Problem w tym, że zbyt wielu ludzi chce postępować wg instrukcji i być przyuczana do wykonywania różnych czynności. Ktoś, kto postępuje wg spisanych wskazówek, nie tworzy sztuki, nie jest artystą.

Nie każdy, kto dowodzi jest niezastąpiony. W jaki sposób dostarczasz firmie wartość dodaną? Co sprawia, że w momencie zwolnień grupowych jesteś ostatnią osobą do wyrzucenia? Jesteś tą osobą, jeśli potrafisz rozwiązywać problemy. Jeśli potrafisz właściwie ocenić sytuację, to potrafisz dowodzić i podążać we właściwym kierunku. Wtedy jesteś niezastąpionym.

WykopBlipTwitter
ocena: 2,96 (5592 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Atrakcyjność - od czego zależy?'
Atrakcyjność - od czego zależy?
obrazek do 'Co byś robił w życiu, gdyby pieniądze nie miały znaczenia? (wideo z polskimi napisami)'
Co byś robił w życiu, gdyby pieniądze nie miały znaczenia? (wideo z polskimi napisami)
obrazek do 'Jak długo przeżyjesz, jeśli jutro stracisz pracę?'
Jak długo przeżyjesz, jeśli jutro stracisz pracę?
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
Na razie nikt nie dodał komentarza :-/. Twój może być pierwszy!
©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt