Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Jak dwa razy odliczyć VAT od firmowych aut w leasingu?
3 lutego 2013 (zmod.: 3 lutego 2013)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Jak dwa razy odliczyć VAT od firmowych aut w leasingu?

Kategoria: wolność finansowa
Tagi: 60% vat leasing leasing finansowy leasing operacyjny leason podatki podwójne odliczenie vat samochód osobowy wolność finansowa | wszystkie tagi

Aktualne przepisy pozwalają na odliczenie 60% i nie więcej niż 6 000 zł podatku VAT od firmowego samochodu osobowego. Istnieje jednak możliwość odzyskania podwójnej wysokości tego limitu - 12 000 zł. Możliwość taką daje leasing operacyjny.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!


Samochody są najczęściej leasingowanymi przedmiotami
60-proc. limit (maksymalnie 6 tys. zł) obowiązujący przy autach osobowych, dotyczy tylko jednej transakcji cywilno-prawnej – umowy leasingu. Natomiast wykup auta po zakończeniu umowy leasingu jest już nową transakcją. Pozwala to odliczyć VAT od firmowego samochodu dwa razy: w czasie trwania umowy leasingu od opłaty wstępnej i rat leasingu oraz po jej zakończeniu od wartości wykupu. Auto wykupuje się po ustalonej wcześniej cenie i otrzymuje za to fakturę VAT.

Transakcja zaczyna być opłacalna jeśli wykup jest wysoki a cena samochodu przekracza 60 000 zł brutto. Korzyści podatkowe będą największe przy krótkich: dwu-, trzyletnich umowach leasingu operacyjnego. Realna do uzyskania wartość wykupu mieści się w przedziale 1-20%, choć może też być wyższa.

Wysoki wykup ma kilka zalet. Maleją miesięczne raty, dzięki czemu firma może pomyśleć o zakupie droższego auta, niż przy leasingu z niskim, np. 1% wykupem. Ponadto jeśli przedsiębiorca zamierza sprzedać samochód od razu po wykupie, nie zapłaci fiskusowi wysokiego podatku dochodowego – będzie mu winien różnicę pomiędzy wartością wykupu a ceną, za jaką sprzedał samochód.

Są i wady wysokiego wykupu. Wykup to część niespłaconego kapitału, która generuje odsetki do samego końca trwania umowy leasingu. Im wyższy wykup, tym więcej odsetek do spłaty i tym droższy staje się leasing. Mimo to możliwość odliczenia VAT od wykupu rekompensuje wyższy koszt leasingu przy krótkich umowach leasingu. Inną wadą wysokiego wykupu są małe raty leasingu, a tym samym mała tarcza podatkowa dla firm, które szukają kosztów uzyskania przychodu.

Możliwość dwukrotnego odliczenia VAT od samochodu występuję wyłącznie w leasingu operacyjnym, nie występuje natomiast przy kupnie za gotówkę lub w kredycie. Ponadto przy samochodach w cenie powyżej 90 000 zł brutto leasing staje się jeszcze bardziej opłacalny, sprawdź dlaczego >>

Dowiedz się więcej o leasingu:
- Czym jest leasing?
- Leasing operacyjny i finansowy - różnice
- Leasing konsumencki
Mikołaj Łagowski
WykopBlipTwitter
ocena: 2,98 (4760 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Leasing operacyjny i finansowy - różnice'
Leasing operacyjny i finansowy - różnice
obrazek do 'Leasing - co daje i jak wykorzystać go do zmniejszenia podatku?'
Leasing - co daje i jak wykorzystać go do zmniejszenia podatku?
obrazek do 'Jak państwo łupi obywateli'
Jak państwo łupi obywateli
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
lukasz (gość)
5 lutego 2013, 12:32
Przy okazji mamy pytanie. Czyli oprócz tego co wyliczył mi ten kalkulator http://leasingkalkulator.net/leasing/wartosc_10000000-wklad_500-raty_24 mogę odliczyć sobie jeszsze VAT ?

Z góry dzięki za odpowiedź.
ML
5 lutego 2013, 18:26
Zalinkowany kalkulator bazuje na cenie netto i pokazuje jedynie oszczędność na podatku dochodowym. Więc do 100 000 zł netto trzeba doliczyć 23% VAT, z czego 6 000 zł można odliczyć z opłaty wstępnej i rat leasingu, a drugi raz 60% VAT od wartości wykupu. Vat, którego nie można rozliczyć traktujemy jako koszt uzyskania przychodu.
betty
5 grudnia 2013, 11:12
ciekawa informacja-może kiedyś się przyda, w ogóle moja firma dużo zyskała dzięki poradom specjalistów takim jak z http://www.dossier.pl i dzięki dobrym portalom takim jak ten, perspektywy na szczęście są dobre:)
ML
11 grudnia 2013, 23:31
I szanse są spore, że w 2014r na kilka miesięcy wrócą samochody z kratką za tylnymi siedzeniami w samochodach osobowych.
gość (gość)
18 sierpnia 2015, 20:13
Obawiam się, że ktoś tu myli pojęcia z tym "podwójnym" odliczeniem VAT'u. Owszem, odlicza się dwa razy ALE nie od tej samej kwoty. Wyjaśnię na czym rzecz polega. Leasingujemy pojazd za 100tyś zł - opłata wstępna 10% okres leasingu 35 m-cy (+1) wykup za 20%, leasing liczony na 105% wartości pojazdu. 10% czyli 10tyś to Wstępna Opłata Leasingowa = WOL - pierwsza FV od firmy leasingowej. Od niej 50% VAT'u odliczamy a reszta w koszta (pomniejsza dochód). Suma rat leasingowych to odsetki + 70% wartości pojazdu - od nich również połowa vat'u i reszta w koszta. Ostatnia FV to wykup pojazdu - pozostałe 20% wartości... Niestety, to nie jest tak, że dwa razy da się odliczyć vat od tego samego... Zyskiem jest samo finansowanie: oprocentowanie 5% w skali 3 lat, niedostępne dla żadnego kredytu czy to firmowego czy konsumenckiego.

©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt