Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Jak zmienić swoje przekonania?
26 czerwca 2008 (zmod.: 30 grudnia 2010)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Jak zmienić swoje przekonania?

Kategoria: mentalność
Tagi: cele charakter doświadczenie elastyczność opinia pieniądze przekonania udzielanie rad wprowadzanie zmian wpływ otoczenia wychowanie zamożność | wszystkie tagi

Lektura tego artykułu będzie wymagać od Ciebie dużego zaangażowania. Dlatego chciałbym, abyś zaczął (zaczęła) go czytać, kiedy znajdziesz trochę wolnego czasu dla siebie i nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Na zmianę przekonania wystarczy około 30 minut, ale robiąc to po raz pierwszy możesz potrzebować więcej czasu. Przygotuj sobie także kartkę papieru i długopis.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!

Pierwszy krok to uświadomienie sobie, jak rozwijały się Twoje przekonania. Mogą one być wynikiem przekonań osób, które Cię wychowywały, lub wynikiem obserwacji Twojego otoczenia. Zapewne często słyszałeś różne stwierdzenia na temat pieniędzy. Mogły być one dla ciebie podporą lub przeszkodą na drodze do zamożności. Największy wypływ mają na Ciebie ludzie, z którymi przebywasz najwięcej.
  • Kim byli ludzie, którzy do 18 roku życia mieli na Ciebie największy wpływ? (rodzice, koledzy, dalsza rodzina, nauczyciele, znani ludzie itd.)

  • Kto obecnie ma na Ciebie największy wpływ? (partner(ka), przyjaciele, rodzice, współpracownicy, znani ludzie itd.)

  • Jaki jest stosunek tych wszystkich ludzi do pieniędzy? Czy udzielają Ci rad finansowych?

1 osoba
2 osoba itd.

Wszyscy ci ludzie oddziaływali, lub nadal oddziałują na Twoje poglądy dotyczące finansów (i innych dziedzin). Powinieneś wiedzieć, że ich poglądy mogą ukrywać ich własne słabości, np. osoba bojąca się podejmowania ryzyka prawdopodobnie powie Ci, żebyś nie ryzykował. Chociaż rady są dawane zazwyczaj w dobrej wierze to jednak nakładają na Ciebie ograniczenia (będziesz się bał podjąć ryzyko). Musisz nauczyć się selektywnego przyjmowania rad od ludzi, słuchaj rad od osób, które osiągnęły to, co Ty chcesz osiągnąć. Pozostałe rady możesz zignorować. Nie szukaj rad w najbliższym otoczeniu, tylko tam, gdzie możesz dostać najlepsze wskazówki.

Twoje przekonania mogły się długo kształtować, ale możesz je zmienić. Możliwe, że jeszcze niedawno podobało Ci się ubranie, które dziś wydaje Ci się nieatrakcyjne. Byłeś zakochany, a teraz już nie jesteś. Trudność w zmianie przekonań polega na tym, że chcesz zachowywać się konsekwentnie. Konsekwentna postawa jest także hołubiona przez społeczeństwo, a brak konsekwencji wytykany palcami („Ty to się zachowujesz jak trzcina na wietrze”).

Zmiana przekonań nie współgra z konsekwencją, ale to cię nie powinno powstrzymywać. Ja ten brak konsekwencji w stosunku do własnych przekonań określam mianem elastyczności. Twój stosunek do samego siebie tworzy Twoje „ja”. To, w co wierzysz, decyduje o Twojej sytuacji, jest odzwierciedleniem Twojego życia. Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś.

Opinię na dany temat można porównać do blatu stołu, a doświadczenie do jego nóg. Aby powstała jakaś opinia, potrzebne są Ci przynajmniej 3 nogi, a jeszcze lepiej, gdy jest ich więcej. Jeśli brakuje Ci twoich własnych doświadczeń, podpytujesz znajomych, szukając w ich słowach potwierdzenia swojego przekonania, np. „Ta dzisiejsza młodzież to taka hołota”. Będziesz tak twierdzić, jeśli spotkały Cię jakieś przykrości ze strony dzisiejszej młodzieży. Jeśli dodatkowo bliska ci osoba opowie o swoich negatywnych przeżyciach z młodzieżą, to utwierdzasz się w słuszności swojej opinii.

Czy pieniądze wypaczają charakter? Wiele osób twierdzi, że tak, ale jak można poznać prawdziwy charakter człowieka, który całe życie żył w biedzie i nie miał możliwości korzystania z życia (bo nie było go stać)? Kiedy niespodziewanie dostanie do ręki dużą gotówkę, zmienia się nie do poznania. Być może to jest jego prawdziwy charakter, który pieniądze obnażają? Po prostu wcześniej nie miał możliwości pokazać, jakim człowiekiem jest naprawdę. Sam widzisz, że na tą samą sprawę można patrzeć w różny sposób.

Nie ma właściwych i niewłaściwych przekonań. Większość z nich można interpretować na 2 lub więcej sposobów, jak chociażby wyżej wspomniane niekonsekwencja i elastyczność. Wiedz jednak, że Twoje przekonania mogą Cię przybliżać, lub oddalać od wyznaczonych celów. Naturalnie musisz je mieć wyznaczone. Zastanów się najpierw nad swoimi celami długoterminowymi, które to wyznaczą drogę celom krótkoterminowym. Uwzględnij 5 obszarów Twojego życia: zdrowie, finanse, stosunki międzyludzkie, uczucia i sens życia. Pomoże Ci seria pytań:

WykopBlipTwitter
ocena: 2,99 (6494 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Długi - strategia likwidowania'
Długi - strategia likwidowania
obrazek do 'Co myślisz o pieniądzach?'
Co myślisz o pieniądzach?
obrazek do 'Postanowienia na nowy rok'
Postanowienia na nowy rok
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
MagdaM46 (gość)
8 września 2012, 13:04
Ja chyba jestem beznadziejnym przypadkiem. Nie umiem odpowiedzieć na żadne z postawionych pytań na górze artykułu. Może dlatego, że wcześniej inni (rodzice) podejmowali za mnie decyzje. I mi to nie przeszkadzało. A teraz powtarzają cały czas "to twoje życie, żyj tak jak chcesz". Ale dziś mam problem z podejmowaniem nawet najprostszych decyzji. Wszystkiego się uczę, najczęściej na 2 lub 3 razy popełnianych tych samych błędach.
ML
8 września 2012, 16:31
Brak decyzji też jest decyzją. Wtedy sprawy zwykle nie układają się po myśli ;) Dobrze jeszcze, że się na tych błędach w końcu uczysz. A nawyki (odnośnie podejmowania decyzji) można zmienić. wymaga to jednak trochę pracy.
Tomasz Mikucki (gość)
30 października 2012, 22:10
Droga do niezaleznosci finansowej:
Pracujesz na etacie potem kupujesz audi a4 w quatro 2.8 i wozisz sie po miescie udajac bogatego chlopaka - jednoczesnie przeliczasz kazdy grosik na gaz ( tak auto w gazie) - nie wazne ze nie masz kasy- wazne ze ludzie ciebie postrzegaja za kasiastego :)))
ML
30 października 2012, 23:05
Są i tacy "bogacze".
©copyright 2008-2022 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt