Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Twoje zasady
26 czerwca 2008 (zmod.: 22 marca 2009)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Twoje zasady

Kategoria: mentalność
Tagi: pewność siebie system wartości szczęście zasady | wszystkie tagi

Każdy człowiek posiada wewnętrzny system wartości. Gdybyś kogoś zapytał jakimi zasadami się kieruje i które z nich są najważniejsze, zapewne mało kto potrafiłby odpowiedzieć precyzyjnie, ale z pewnością usłyszałbyś mniej lub bardziej dokładną odpowiedź. Różni ludzie wyznają różne wartości, dla jednego ważne są np. miłość, duma, szacunek i komfort, a dla drugiego przygoda, wolność, zdrowie, poznawanie nowych rzeczy, samorealizacja i sukces. Jeden ceni sobie uczciwość, honor i odwagę a drugi zwycięstwo i dominację. Można by powiedzieć, że ilu ludzi, tyle różnych zbiorów zasad.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!

Warto poznać dokładnie swoje najważniejsze zasady, bo uczucie szczęścia jest od nich w ogromnym stopniu zależne i rzadko zdajemy sobie z tego sprawę. Chciałbym, żebyś wziął teraz do ręki kartkę i długopis a następnie poświęcił 10 minut na wypisanie swoich reguł (wartości). Oczywiście 10 minut to mało, ale pozwoli Ci zrobić pierwszy krok w kierunku lepszego poznania siebie.

Zwróć uwagę, że dla kogoś, kto ceni sobie komfort i bezpieczeństwo praca na etacie z comiesięczną, pewną pensją może być dobrym rozwiązaniem. Z kolei ktoś, kto szuka wrażeń, wolności i swobody prawdopodobnie lepiej będzie się czuł jako freelancer, właściciel firmy lub osoba, która sama określa kiedy i w jaki sposób pracuje. Żyjąc w sprzeczności ze swoimi zasadami sam doprowadzasz się do frustracji, strachu czy zniechęcenia.

Dotyczy to nie tylko pracy, ale i innych aspektów Twojego życia, np. sposobu wypoczywania, nocnego lub dziennego trybu życia, relacji rodzinnych i in. Jeżeli czujesz, że coś jest nie tak w Twoim życiu, dobrze się zastanów co, a następnie dlaczego, powinno być inne. Potem pomyśl w jaki sposób to zmienić. Zrób to wszystko w odniesieniu do Twoich wewnętrznych reguł postępowania.

Znając swoje zasady możesz się teraz zastanowić, w jaki sposób oddziałują one na Twoje życie. Może się zdarzyć, że nawet żyjąc w zgodzie ze swoimi wartościami nie jesteś szczęśliwy. Prawdopodobną przyczyną tego jest stawianie sobie zbyt wysokich wymagań w odniesieniu do swoich zasad.

Zadaj sobie teraz serię pytań dotyczących tych zasad:

  • Co musi się stać, byś odniósł sukces?
  • Jakie warunki muszą być spełnione, byś poczuł się kochany?
  • Co musi się stać, żebyś poczuł się pewnie?
  • Co musi się stać, byś poczuł, że osiągnąłeś perfekcję?
  • Co musi się stać, żebyś poczuł, że jesteś zdrowy?
  • Jakie warunki muszą być spełnione, byś poczuł się bezpiecznie?

Dla każdej ze swoich wewnętrznych zasad zadaj sobie takie pytanie i szczerze na nie odpowiedz (o wadze stawianych sobie pytań piszę w artykule "Pytaj siebie samego"). Załóżmy, że ważny jest dla Ciebie wygląd. Co musi się stać, żebyś poczuł że wyglądasz dobrze? Musisz zrzucić kilka/kilkanaście kilogramów? Musisz założyć na siebie drogie markowe ubranie? Czy jeśli te warunki zostaną spełnione to rzeczywiście poczujesz, że dobrze wyglądasz i jesteś przy tym szczęśliwy?

WykopBlipTwitter
ocena: 3,02 (5454 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Will Smith mówi o sukcesie'
Will Smith mówi o sukcesie
obrazek do 'Dlaczego robimy to co robimy i jak możemy robić to lepiej?'
Dlaczego robimy to co robimy i jak możemy robić to lepiej?
obrazek do 'Maksimum osiągnięć - Brian Tracy'
Maksimum osiągnięć - Brian Tracy
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
Na razie nikt nie dodał komentarza :-/. Twój może być pierwszy!
©copyright 2008-2022 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt