Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Podejmowanie decyzji
27 czerwca 2008 (zmod.: 13 listopada 2008)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Podejmowanie decyzji

Kategoria: mentalność
Tagi: cele decyzje pewność siebie podświadomość wiara w siebie wprowadzanie zmian | wszystkie tagi

Wielokrotnie zastanawiamy się co można zmienić w naszym życiu. Jakie wprowadzić ulepszenia, których nawyków się pozbyć a jakie przyswoić. Zazwyczaj jednak nie robimy nic i nic się nie zmienia. Dlaczego? Bo tak jest najłatwiej. Czy rzeczywiście można dokonywać zmian w swoim życiu? Jak najbardziej, ale do tego potrzebne jest podjęcie decyzji.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!

Nie wiedzieć czemu trzymamy się kurczowo naszego dotychczasowego życia nawet, jeżeli jesteśmy z niego niezadowoleni. Boimy się wszelkich zmian. Niby wiemy, że świat zmienia się nieustannie, ale nas to jakby nie dotyczy – stoimy w miejscu. Tymczasem ludzie wielkiego formatu nie trzymają się kurczowo nawet sytuacji, które ich zadowalają. Wiedzą, że może być jeszcze lepiej, pytanie czy Ty także to wiesz?

Czy osoba biedna w dobrze rozwiniętym kraju cierpi z powodu głodu? Mało prawdopodobne, cierpi prędzej z powodu szarego, bezbarwnego życia, które prowadzi. Oczywiście boimy się zmian, bo może się okazać że będzie gorzej niż jest. Ale dlaczego mielibyśmy się koncentrować tylko na porażce i ryzyku?

Oto kilka informacji dla Ciebie:
Nie musisz przepracować całego swojego życia w jednym zawodzie, nawet jeżeli wykonujesz go od dawna. Jeżeli nie sprawia Ci żadnej przyjemności ani satysfakcji to po co go dalej wykonywać? Dodatkowo jeszcze zabiera Ci dużo czasu, który mógłbyś przeznaczyć na inne, ważniejsze sprawy. Może warto rzucić sobie wyzwanie i spróbować czegoś nowego?

Odkładanie decyzji na później przynosi zgubne skutki, bowiem podważa nasze wewnętrzne zaufanie do nas samych. Podejmuj decyzje szybko i bez wahania, zobacz jak zmienia to Twoją wiarę w siebie. Pamiętaj, że niepodejmowanie żadnej decyzji to też decyzja. Decyzja, żeby niczego w swoim życiu nie zmienić.

A co jeśli podejmę niewłaściwą decyzję? Niewłaściwe decyzje nie istnieją. Po podjęciu decyzji nie cofniesz już czasu i nie masz możliwości dowiedzieć się, co by było gdyby… Co najgorszego może Ci się stać po podjęciu decyzji? Jakie mogą być skutki Twojej decyzji? Odpowiedz sobie na te pytania i sam zobacz czy mógłbyś sobie poradzić z konsekwencjami. Gdy już podejmiesz decyzję zawsze jest nadzieja, że może się poprawić.

Pamiętaj, że zwlekając z podjęciem decyzji zmniejszasz liczbę dostępnych sobie opcji. Jeśli z powodu odkładania zostaje ci w końcu jedna możliwość to nie można już nazwać jej decyzją, raczej przymusem.

Decyduj na podstawie tego, czego chcesz i trwaj później przy swojej decyzji (nie dotyczy graczy giełdowych). Wszyscy zwycięzcy życiowi tak robią. Wyrób w sobie nawyk podejmowania szybkich decyzji. Postaraj się w najbliższym czasie podejmować same szybkie decyzje a potem się ich trzymać. W co dziś się ubrać? Pójść do kina czy do pubu? Obejrzeć film, czy poczytać książkę? Nieważne jaką decyzję podejmiesz. Ważne, żebyś zrobił to szybko i konsekwentnie wprowadził w życie.

Jeżeli zaś chodzi o decyzje ważne to zawsze powinny być przemyślane. Ale na jakiej podstawie masz je podejmować? Odnoś podejmowanie decyzji do swoich osobistych celów – czy podjęcie takiej decyzji przybliży mnie do realizacji moich celów? Weź kartkę papieru, przeanalizuj wszystkie za i przeciw, wraz z potencjalnymi konsekwencjami. W ten sposób proces podejmowania decyzji jest znacznie łatwiejszy i bardziej racjonalny. Poza tym uczysz się przewidywania przyszłych skutków twoich poczynań. Zawsze też można poszukać informacji w Internecie, fora internetowe są wręcz wypełnione wszelkiego rodzaju informacjami. Mnóstwo użytkowników dzieli się na nich swoją wiedzą i doświadczeniami zupełnie za darmo.

Poznanie faktów przed podjęciem decyzji jest rzeczą bardzo ważną, można powiedzieć, że ma to znaczenie fundamentalne. Jednak same fakty i liczby nie zastąpią intuicji, zdolności, którą musisz w sobie dopiero wykształcić. Trzeba się też nauczyć interpretować różne fenomeny, których rozpoznanie prowadzi do konkretnych rozwiązań. Twoją sprawą jest wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych danych. Możesz też zaprogramować swoją podświadomość powtarzając „moja podświadomość natychmiast udzieli mi właściwej rady”.

Co teraz zrobisz? Opuścisz tą stronę, czy przejdziesz do kolejnego artykułu?
Mikołaj Łagowski
WykopBlipTwitter
ocena: 3,02 (3453 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Ty też możesz nim zostać'
Ty też możesz nim zostać
obrazek do 'System wspomagania celów'
System wspomagania celów
obrazek do 'Kilka wskazówek, jak odnieść sukces'
Kilka wskazówek, jak odnieść sukces
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
yot84 (gość)
27 czerwca 2011, 01:37
Kolejny bardzo interesujący artykuł i pewnie dotyczy nas wszystkich. To jak szybko i czy w ogóle podjęliśmy decyzje mogło zaważyć na dalszym naszym życiu. Ja się przyznam że należę do grona osób którzy rozważnie podejmują decyzję i zanim na coś się zdecyduję to sprawdzam w kilku źródłach czy moja decyzja jest aby na pewno ta najlepsza.
A tak poza tematem, ciekawi mnie jak to jest możliwe żeby 430 osób które oddały głos (nie licząc tych które nie oddały) nie napisały żadnego komentarza ?!
Moją kolejną decyzją powinno być iść spać, ale czuję się nienasycony i ciekawy :D
ML
27 czerwca 2011, 08:47
Dobrym uzupełnienem powyższego tekstu jest artykuł, który czytałem niedawno na GW: http://pracawbiurze.gazeta.pl/pracawbiurze/1,94426,9803646,Proces_podejmowania_decyzji.html

Zauważam, że im jestem starszy, tym więcej decyzji muszę podejmować każdego dnia. Jeśli jestem niezdecydowany to tylko sam na tym cierpię, bo zamiast poświęcić czas czemuś innemu, tkwię w miejscu.
©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt