Czy zastanawiałeś się kiedyś czym jest myślenie? Myślenie sprowadza się do procesu zadawania sobie pytań i udzielania na nie odpowiedzi. Każdego dnia wszyscy zadajemy sobie mnóstwo pytań, od prostych typu „w co mam się dziś ubrać?” do poważnych mogących mocno wpłynąć na nasze życie. Jeżeli chcesz polepszyć swój standard życiowy musisz zmienić pytania, które sobie najczęściej zadajesz.

Czy są pytania, które mogą odmienić Twoje życie? Ludzie sukcesu zadają sobie lepsze pytania a tym samym uzyskują lepsze odpowiedzi. Odpowiedzi te podpowiadają im, w jakim kierunku podążać. Innymi słowy lepsze pytania tworzą lepsze życie. Dobra jakość życia bierze się z dobrych i nieustannie zadawanych pytań. Jeśli spytasz „Czy mi się uda?” to bierzesz pod uwagę, że może Ci się nie udać, że tkwią w tobie wątpliwości. Lepiej spytać: „W jaki sposób tego dokonam?”. W tym pytaniu nie ma miejsca na wątpliwości i niepowodzenia.
Nasz umysł działa niczym potężny komputer i podobnie, jak ten komputer, jest nieprzydatny, jeżeli nie potrafisz wykorzystać możliwości, które Ci oferuje. Czy wiesz w jaki sposób szybko skoncentrować się na czymś innym? Zadaj sobie inne pytanie. Ale zadaj pytanie właściwe. Zamiast pytać „Dlaczego to znowu mi się przydarza?” spytaj raczej „Co mogę zrobić, żeby to wykorzystać na swoją korzyść?” albo „Jak mogę to zmienić?”. Zamiast pytać „Co chciałbym teraz mieć?” spytaj raczej „Jaki plan finansowy powinienem stworzyć aby móc to osiągnąć”.
Pamiętaj, że istnieje różnica pomiędzy „dlaczego” a „jak”. „Dlaczego” pozwala poznać przyczynę czegoś i ją zrozumieć. Jeśli szukasz motywacji oraz chcesz podjąć decyzję pytaj siebie „dlaczego muszę to zrobić?” i wymień wszystkie powody. Jednak „dlaczego” nie wskaże Ci drogi do celu. Czasem może nawet zaszkodzić – pytając siebie „Dlaczego nie mogę tego dokonać?” łatwo skoncentrować się na fakcie, że nie możesz czegoś zrobić, zamiast szukać przyczyny. Pytanie dlaczego oznacza także szukanie wymówek. Nie wynika z niego kolejne pytanie. Dlatego wykorzystuj pytanie „dlaczego” do podejmowania decyzji: tak albo nie.
Pytanie „jak” (w jaki sposób) pomaga Ci poznać sposoby osiągnięcia celu („Jak mogę to zrobić”) oraz wyciągnąć wnioski z zaistniałych sytuacji (”Jak uniknąć tego w przyszłości”). Kto pyta „jak”, ten szuka odpowiedzi. Pytania „jak” nie używamy do podejmowania decyzji. Służy do tego pytanie „dlaczego” lub „czy”. Prawidłowa kolejność stawiania pytań to: „dlaczego chcę coś zrobić?” a dopiero potem „jak to zrobić?”. Najważniejsze, to nigdy nie przestać pytać. Nawet jeśli na pytanie „Jak mogę to zrobić?” odpowiadasz sobie, że nie możesz tego w ogóle zrobić, to konsekwentne zadawanie tego samego pytania zmieni w końcu Twoje nastawienie. Inne ważne pytanie brzmi „co” (w kontekście „co potrafię”). Umożliwia ono skupienie się na rzeczach, które wykonujemy najlepiej.
Jak to działa? Pytania w jednej chwili zmieniają przedmiot koncentracji, a w konsekwencji nasze samopoczucie. Działają inaczej niż stwierdzenia. Możesz sobie powtarzać „Jestem lubiany” i, koncentrując się, mocno uwierzyć w to stwierdzenie. Ale zdarza się, że wraz z upływem czasu suche stwierdzenia działają na nas w coraz mniejszym stopniu. Natomiast pytanie „Co sprawia, że jestem lubiany?” umożliwia skupienie się na istniejących powodach, dla których jesteś lubiany. Twój umysł przedstawia Ci dowody, że tak jest. Jeżeli poświęcisz chwilę na szukanie odpowiedzi, znajdziesz je.