Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Skuteczne zapamiętywanie cz.1
27 czerwca 2008 (zmod.: 27 grudnia 2011)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Skuteczne zapamiętywanie cz.1

Kategoria: samodoskonalenie
Tagi: autosugestia czytanie koncentracja motywacja pamięć podświadomość uczenie się wiedza zarządzanie czasem | wszystkie tagi

Wiedza była, jest i będzie w cenie. Niektórzy ludzie posiadają naprawdę ogromną wiedzę w poszczególnych dziedzinach. Jak ją zdobyli? Stało się to prawdopodobnie na 2 sposoby: albo poświęcili ogromną ilość czasu by ją posiąść, albo uczyli się „ z głową”.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!

Pomijam tu kwestie związane z naturalnymi predyspozycjami do nauki. Studenta osiągającego dobre wyniki koledzy pytają o to ile (jak długo) się uczył? Dlaczego akurat o to? Moim zdaniem właściwszym pytaniem byłoby: ”w jaki sposób się uczysz?”. Często myślimy, że trzeba spędzić długie godziny, żeby w dobrym stopniu opanować materiał. Irytują nas ludzie, którzy „uczyli się mniej od nas”, a dostali lepszą ocenę (jak gdyby czas nauki decydował o jej skuteczności). A może, zamiast niepotrzebnie się złościć, lepiej samemu stać się takim człowiekiem?

Poniżej przedstawiam kilka podpowiedzi, jak zwiększyć skuteczność uczenia się. Przedstawione tu metody są uniwersalne, sprawdzone i łatwe do zastosowania. Jeżeli, tak jak ja, masz postanowienie by ciągle się doskonalić i zdobywać nową wiedzę, umiejętność skutecznego uczenia jest moim zdaniem drugą (po szybkim czytaniu) umiejętnością, którą powinieneś sobie przyswoić.

Aby skutecznie się uczyć niezbędne jest wyrobienie w sobie nawyku koncentracji, czyli stanu przedłużonego skupienia umysłu. By posiąść tą umiejętność trzeba wytrwale ćwiczyć i starać się tworzyć dobre nawyki, które pomogą nam w nauce, np. nauka w ustalonym miejscu i o danej porze dnia.

Uczenie się w pozycji leżącej na łóżku, w którym śpimy, może być nie najlepszym pomysłem – łóżko, chociaż wygodne, kojarzy się ze snem więc w trakcie nauki odczuwasz większą senność. Z drugiej strony kładąc się spać będzie Ci ciężej zasnąć, bo organizm jest przygotowany na wzmożony wysiłek umysłowy. Jeżeli zazwyczaj w trakcie nauki panuje dookoła ciebie porządek to bałagan może „wybić Cię z rytmu” a czasem wręcz uniemożliwić proces nauki aż do czasu jego uprzątnięcia. Warto o tym pamiętać.

Ogromne znaczenie w procesie nauki ma zainteresowanie tematem, gdyż pozwala się weń zaangażować, a przez to łatwiej i dłużej się na nim skupić. Innymi słowy łatwo zapamiętujesz to, co wydaje Ci się ciekawe i ważne. Jeśli natomiast dane zagadnienie Cię nie interesuje trudniej jest się na nim skoncentrować, wymaga to większego wysiłku. Ponieważ większość rzeczy, których musisz się nauczyć interesuje Cię w znikomym stopniu, toteż szukając motywacji możesz uciekać się do autosugestii i wmówić sobie:” to mnie interesuje coraz bardziej i z łatwością to zapamiętuję” albo ”naprawdę lubię to czego się teraz uczę”.

Dodatkowo możesz zasugerować sobie, że z każdym dniem zapamiętywanie przychodzi Ci coraz łatwiej i szybciej. Możesz tez powiedzieć swojej pamięci czego od niej oczekujesz, podświadomość traktuje wszystko dosłownie. Oczywiście na pierwszym planie musi znaleźć się chęć dowiedzenia się czegoś nowego i przekonanie, że warto się tego uczyć. Są to najlepsze „motywatory".

Ważne jest także rozluźnienie umysłu i ciała, bo najłatwiej skoncentrować się będąc zrelaksowanym, ale pomocne jest też umiarkowane napięcie mięśniowe, jednak duże napięcie i stres zamiast działać mobilizująco jedynie zniechęcają. Problem z koncentracją może wystąpić również z powodu naszych emocji, gdy np. martwisz się czymś.

WykopBlipTwitter
ocena: 2,96 (7100 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Coś dla sprzedawców'
Coś dla sprzedawców
obrazek do 'Pieniądze szczęście dają cz.2'
Pieniądze szczęście dają cz.2
obrazek do 'Pieniądze szczęście dają cz.1'
Pieniądze szczęście dają cz.1
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
Na razie nikt nie dodał komentarza :-/. Twój może być pierwszy!
©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt