Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Szybkie czytanie
27 czerwca 2008 (zmod.: 27 grudnia 2011)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Szybkie czytanie

Kategoria: samodoskonalenie
Tagi: czytanie doskonalenie się rozwój sukces szybkie czytanie uczenie się umysł wiedza | wszystkie tagi

W dzisiejszym świecie każdy, kto marzy o odniesieniu sukcesu w jakiejkolwiek dziedzinie powinien dążyć do ciągłego rozwoju. Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów zdobycia lub poszerzenia wiedzy jest czytanie książek. Osobiście często korzystam z tej formy dokształcania i bardzo ją sobie chwalę. Ważna przy tym jest ciągłość dokształcania – z jednej książki raczej za dużo się nie nauczysz, ale czytając drugą, trzecią i kolejna pozycję o danej tematyce (pewne informacje się powtarzają) zdobywasz coraz większą wiedzę. Oczywiście najważniejszy w tym wszystkim jest czas, który trzeba poświęcić na przeczytanie książki.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!

Przeciętny człowiek czyta od 200 do 250 słów na minutę (dla porównania na kartce A4 wydrukowanej z komputera znajduje się ok. 400-500 słów). Jeszcze kilka lat temu sam mieściłem się w tym przedziale. Wtedy też trafiłem na książkę o technice szybkiego czytania, po lekturze której moje tempo czytania wzrosło 3-krotnie. Następnie postanowiłem zapisać się na kurs szybkiego czytania, który polecam każdemu (zwłaszcza osobom, które muszą dużo czytać – w pracy czy na zajęcia). Po jego ukończeniu tempo normalnego czytania wzrosło do 2000-2500 słów na minutę, potrafiłem czytać 10 razy szybciej niż na początku w dodatku z lepszym zrozumieniem tekstu!

Z taką prędkością byłem w stanie czytać bez przerwy przez 2h i nie czuć zmęczenia. I nie był to wcale szczyt moich możliwości (przy maksymalnym tempie czytania oko jest zmęczone już po kilku minutach pracy). Przeczytanie 200 stron w ciągu godziny nie stanowiło żadnego problemu. Dało mi to niesamowitą oszczędność czasu, i pozwoliło przeczytać znacznie więcej niż byłbym w stanie w tradycyjny sposób.

Każdy człowiek jest w stanie zwiększyć szybkość czytania przynajmniej kilkukrotnie, trzeba jedynie poświęcić trochę czasu na naukę. Najlepsi czytają niewyobrażalnie szybko, rekord świata wynosi ponad 40tys. słów na minutę, w takim tempie czytają jednak tylko nieliczni. Tak naprawdę zwiększenie swojego tempa czytania 2 razy jest już sporym sukcesem, a przecież to takie łatwe. Jeżeli, podobnie jak ja, masz postanowienie, by regularnie się dokształcać to pierwszą rzeczą, którą musisz opanować jest zwiększenie swojego obecnego tempa czytania. Pozwoli ci to zaoszczędzić ogromną ilość czasu.

Jeżeli będziesz czytać jedną książkę tygodniowo to po roku przeczytasz ich ponad 50 (to prawdopodobnie około 25 razy więcej niż przeciętny Polak) i będzie to jeden z elementów twojego procesu doskonalenia siebie (więcej na temat rozwoju piszę w artykule "Ciągła nauka i doskonalenie siebie"). Jak widzisz stanowi to spory zasób wiedzy, który można przyswoić w krótkim czasie. A przecież można też czerpać przyjemność z czytania zwykłych powieści. Czy zdarzyło ci się, że podczas egzaminu brakło ci czasu na przeczytanie wszystkich pytań? Z umiejętnością szybkiego czytania problem ten znika bezpowrotnie.

W artykule tym opiszę ćwiczenia, które pomogą ci zwiększyć twoją szybkość czytania. Wymagać to będzie od ciebie jedynie czasu, który poświęcisz na ich wykonywanie. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym lepiej. Wpierw jednak chcę, żebyś wziął (wzięła) do ręki jakąś książkę i z zegarkiem w ręku zmierzył(a), ile dokładnie zajmuje ci przeczytanie jednej strony (mówimy tu o stronie zapisanej tekstem) lub fragmentu strony a następnie zapisał(a) sobie gdzieś swój wynik. Pozwoli ci to później określić, jak bardzo się poprawiłeś(-aś), gdy zdecydujesz się podejść do tego tekstu ponownie. Zapisz teraz swój dokładny czas (co do sekundy).

Od czego zależy twoja prędkość czytania? Co ją ogranicza? Przede wszystkim 2 rzeczy:
1) szerokość twojego pola widzenia – chodzi o szerokość tekstu, który jesteś w stanie przeczytać mając wzrok utkwiony w jednym punkcie. Im mniej widzisz, tym wolniej czytasz. Większość z nas potrafi zobaczyć jedno, góra 2-3 słowa. Aby sprawdzić szerokość twojego pola widzenia wpatrz się w punkt (*) poniżej i nie odrywając od niego wzroku spróbuj dostrzec tak wiele słów po jego lewej i prawej stronie, jak to tylko możliwe. Pamiętaj żeby nie odrywać wzroku od punktu.

WykopBlipTwitter
ocena: 2,98 (11191 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Siedem praw psychiki'
Siedem praw psychiki
obrazek do 'Mapy myśli'
Mapy myśli
obrazek do ' Ciągła nauka i doskonalenie siebie cz. 2'
Ciągła nauka i doskonalenie siebie cz. 2
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
ela (gość)
2 września 2008, 20:26
To rzeczywiście działa. Samo czytanie ze wskaźnikiem zwiększyło tempo czytania prawie 2 razy, super :) Daję 5tkę za artykuł :)
student (gość)
11 lutego 2012, 01:41
to oczywiste, że przeczytamy tekst szybciej gdy widzieliśmy go już wcześniej i wiemy o czym jest. ale wierze, że jednak jest w tym co piszesz sporo prawdy. na pewno skorzystam z tych rad.
©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt