Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Szybki kurs inwestowania w fundusze akcyjne cz.1
28 czerwca 2008 (zmod.: 15 kwietnia 2009)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Szybki kurs inwestowania w fundusze akcyjne cz.1

Kategoria: wolność finansowa
Tagi: bogactwo cele dźwignia finansowa finanse fortuna inwestowanie niezależność finansowa odsetki pieniądze podatki sukces zysk | wszystkie tagi

W ostatnich kilku latach fundusze inwestycyjne, zwłaszcza mieszane i akcyjne, cieszyły się w Polsce dużą popularnością. I nic dziwnego, skoro najlepsze z nich potrafiły wypracować roczne zyski w wysokości 40% i więcej. Jednak pod koniec 2007 i od początku 2008 r., w okresie gorszej koniunktury giełdowej ludzie gwałtownie zaczęli wycofywać swoje pieniądze, moim zdaniem często były to decyzje pochopne i nieprzemyślane. Artykuł ten opisuje krótko, jak inwestować, żeby osiągać przyzwoite rezultaty i wykorzystywać każdy trend. Na początek jednak nieco teorii.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!

Czym jest fundusz inwestycyjny akcji? Najprościej mówiąc wielu ludzi wpłaca pieniądze do wspólnej puli, a profesjonaliści inwestują je zgodnie z polityką funduszu, w przypadku funduszy akcyjnych, w większości w akcje, z mniejszym udziałem papierów dłużnych, np. obligacji czy bonów skarbowych. W Polsce zarządzać funduszami (czyli inwestować powierzone mu przez nas środki) mogą wyłącznie Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Są to spółki akcyjne, a ich właścicielami są z reguły duże, renomowane instytucje finansowe, jak np. banki.

Pieniądze wpłacane do funduszu przeliczane są na tzw. jednostki uczestnictwa. Stanowią one podstawę do uczestnictwa w dochodach wypracowywanych przez fundusz. Zwrotu pieniędzy po aktualnej wycenie można zażądać w dowolnym momencie, trwa to zwykle do tygodnia. Wycena jednostek dokonywana jest codziennie na podstawie bieżących notowań instrumentów finansowych wchodzących w skład portfela funduszu.

Fundusz akcyjny zwykle inwestuje pieniądze w kilkadziesiąt, a często nawet w ponad 100 różnych spółek. Minimalna wpłata ogranicza się do kilkuset złotych. Oznacza to, że za małą ilość pieniędzy masz możliwość inwestowania w wiele różnych spółek i zminimalizowania ryzyka (dywersyfikacja, czyli niewkładanie wszystkich jajek do jednego koszyka, w tym wypadku w jedną spółkę).

Funduszem zarządzają specjaliści, więc nie trzeba zajmować się analizą rynkowych informacji. Fundusz pobiera niewygórowane opłaty wejścia, prowadzenia rachunku oraz niekiedy wyjścia. Fundusze akcyjne cechują się wysokim ryzykiem, dlatego zakładany czas inwestycji to minimum kilka lat. Im dłuższy czas inwestycji, tym lepiej. Przy wyjściu z funduszu płaci się 19% podatku od zysku, np. Kowalski zainwestował 1000zł i po 5 latach miał już 2000zł, a teraz chce wyciągnąć pieniądze. Jego zysk wyniósł 2000 zł – 1000 zł (wkład własny) = 1000zł. Podatek do zapłaty = 19%* 1000zł = 190zł. W praktyce Kowalski zarobił 810zł.

Inwestycja w fundusz akcji wiąże się z ryzykiem straty części pieniędzy. Dzieje się tak, jeśli zainwestujesz w złym momencie i zbyt szybko wycofasz pieniądze. Doskonały tego przykład widzieliśmy pod koniec 2007 i na początku 2008 roku, kiedy ludzie, którzy wpłacili swoje pieniądze na górce hossy (w jej końcowym okresie), w panice wyciągali pieniądze ze stratami, pogłębiając tylko wielkość spadków.

WykopBlipTwitter
ocena: 3,03 (6257 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Szybki kurs inwestowania w fundusze akcyjne cz.2'
Szybki kurs inwestowania w fundusze akcyjne cz.2
obrazek do 'Podstawowe zasady inwestowania cz.2'
Podstawowe zasady inwestowania cz.2
obrazek do 'Podstawowe zasady inwestowania cz.1'
Podstawowe zasady inwestowania cz.1
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
X (gość)
5 listopada 2009, 08:47
Bzdury piszesz. Zobacz sobie wykres historyczny indeksu Nikei. Co na to powiesz? Jak się twoje teorie o hossie i bessie mają do tego?
ML
9 listopada 2009, 15:54
A możesz wymienić jeszcze kilka indeksów giełdowych, które w długim terminie zachowują się jak Nikkei?
©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt