Zaletą map myśli jest bardzo szybki przegląd całości materiału (wraz z hierarchią) na niewielkiej ilości papieru oraz ich treściwość. Patrząc na nie, niemalże instynktownie wiadomo o co chodzi. Są łatwe i szybkie do sporządzenia i znajdują się na nich wyłącznie rzeczy istotne. Jeżeli jeszcze nie zetknąłeś się z mapami myśli ten artykuł nauczy cię, jak je sporządzać.
1) Weź kartkę papieru i narysuj na środku obrazek przedstawiający temat mapy. Obrazy są lepiej zapamiętywane niż słowa, dlatego temat powinien być narysowany, a nie napisany słowami (ewentualnie podpis może znajdować się pod rysunkiem). Rysunek może być schematyczny, ważne by był czytelny dla ciebie. Do jego sporządzenia użyj trzech lub więcej kolorów. Nie rysuj dookoła niego ramki ani dymka.
2) Narysuj gałęzie odchodzące od obrazka i połączone z nim. Będą one przedstawiać najważniejsze zagadnienia lub pomysły. Gałęzie powinny przypominać te występujące w naturze, tzn. są grubsze przy podstawie i naturalnie powyginane. Do każdej gałęzi przyporządkuj jedno słowo (ewentualnie wyrażenie). Staraj się nie pochylać pisma, abyś łatwiej mógł odczytać i zapamiętać swoja mapę.
3) Narysuj mniejsze gałęzie wychodzące z podstawowych haseł, w miarę, jak umieszczasz na swojej mapie nowe pomysły. Możesz używać słów, obrazów, symboli, kolorów lub kodów. Kolorów, rysunków i kodów użyj do podkreślenia poszczególnych punktów i przedstawienia związku pomiędzy gałęziami. Stosuj obrazki, gdzie tylko możesz – będą stymulować i poprawiać twoją pamięć.
4) Po wyczerpaniu pomysłów przyjrzyj się swojej mapie, a następnie pogrupuj i połącz ze sobą poszczególne zagadnienia. W tym celu używaj strzałek.
Przykładowa mapa myśli może wyglądać tak:

Źródło: www.skutecznyprojekt.pl/ image/000335458.jpg
Tony Buzan (twórca map myśli) daje następujące wskazówki tworzenia map myśli:
- Zwróć uwagę, żeby:
- W centrum mapy umieścić rysunek
- Umieszczać rysunki na całej mapie
- Używać trzech lub więcej kolorów przy rysowaniu
- Rysować rysunki różnych rozmiarów
- Używać różnej wielkości liter, rysunków i grubości linii
- Wykorzystaj skojarzenia:
- Używać strzałek do zaznaczenia powiązań pomiędzy gałęziami
- Używać kolorów
- Używać kodów
- Czytelność mapy:
- Pisz na każdej linii tylko jedno słowo
- Pisz drukowanymi literami
- Pisz słowa wzdłuż linii
- Długość linii powinna być równa długości słowa
- Łącz linie z innymi
- Pogrubiaj linie centralne i zakrzywione (jak gałęzie drzewa)
- Zadbaj o to, by gałęzie nie wykraczały poza granice mapy
- Postaraj się, żeby rysunki były czytelne
- Postaraj się, żeby twoje pismo nie było pochyłe
Mapy myśli można także sporządzać na komputerze za pomocą programu FreeMind (do pobrania za darmo z Internetu), który jest łatwy w obsłudze i daje możliwość graficznego rozróżnienia poszczególnych części materiału. Każda grupa tematyczna może zostać zaznaczona chmurką, i wypełniona kolorem. Kolory gałęzi i czcionki również można zmieniać. Ponadto da się wstawiać ikony, oraz odnośniki do stron internetowych. Tekst oraz wygląd mapy można dowolnie formatować. Niestety program dostępny jest tylko w wersji angielskiej. Przykładowa, bardzo prosta mapa, może wyglądać następująco:

Podsumowując uważam mapy myśli za bardzo przydatną, szybką formę nauki i sporządzania notatek (więcej na temat uczenia się piszę w artykule
"Skuteczne zapamiętywanie cz. 1 i
2"). Z czystym sumieniem mogę polecić ją każdemu.