Siedem elementów sukcesu to wszystko czego Ci brak i wszystkie czynniki, które możesz uważać za decydujące o szczęściu. Obejmują wszystko, czego kiedykolwiek możesz pragnąć. To właśnie w oparciu o te elementy powinieneś wyznaczać swoje cele (jak to robić dowiesz się z artykułu
„Wyznaczanie celów cz.1”).
Spokój ducha – to najwyższa ludzka wartość, do niego dążymy przez całe życie. Kiedy żyjesz w harmonii ze swymi najwyższymi wartościami i wewnętrznymi przekonaniami, (Twoje życie jest zrównoważone) w Twojej duszy mieszka spokój. Osiągnięcie wewnętrznej równowagi musi być w Twoim życiu podstawą. Powinieneś mu podporządkować wszystkie inne cele. Jeżeli sam nie zajmiesz się swoim szczęściem, nikt inne tego za Ciebie nie zrobi. Nie możesz tez uszczęśliwić innych, jeżeli sam nie jesteś szczęśliwy. Innymi słowy
nie możesz dać czegoś, czego sam nie masz.
Szczęście i spokój ducha odczuwasz wtedy, gdy jesteś całkowicie wolny od niszczących uczuć lęku, gniewu, wątpliwości, winy, żalu i zmartwienia. By odczuć spokój ducha musisz eliminować te stany i unikać ludzi i sytuacji, które je wywołują. Wyobraź sobie idealne życie (nie ważne czy to możliwe, czy nie, po prostu zrób to). Co byś robił w takim życiu? Z kim? Jak spędzałbyś czas i dni? Jak wyglądała by Twoja praca czy biznes? A życie rodzinne?
Gdy spokój ducha stanie się Twoim celem i będziesz planował swoje działania uwzględniając jedynie te pomagające w jego realizacji, nigdy nie popełnisz błędu. Będziesz postępować właściwie i będziesz się świetnie czuć ze sobą.
Zdrowie i energia – to naturalny stan fizyczny. Ciało w naturalny sposób dąży do zdrowia. Wystarczy przestać w pewien sposób postępować, by samo powróciło do zdrowia. Jeżeli osiągniesz wszystko prócz zdrowia, nie będziesz się mógł tym cieszyć. Wyobraź sobie siebie, jako idealnie zdrowego człowieka. Jak byś wyglądał? Jak byś się czuł? Ile byś ważył? Co byś jadł, jaki sport uprawiał? Myśl o tym, kim chcesz się stać, a nie o tym, kim jesteś teraz. To gdzie jesteś teraz, jest wynikiem Twoich przeszłych poczynań. To już przeszłość.