Cele – jesteśmy na nie zaprogramowani. Jeśli nie dążysz do czegoś odczuwasz pustkę, nie można wtedy mówić o pełnym szczęściu. Im cel bardziej intensywny, tym większa szansa jego osiągnięcia.
Cele sprawiają, że prawa psychiki działają na Twoją korzyść (patrz artykuł „
Siedem praw psychiki”), nie musisz nawet o nich pamiętać. Kiedy masz jasno zdefiniowany cel i podążasz w jego kierunku, wszystkie prawa działają automatycznie zgodnie z Twoim celem. Uwalniasz niesłychane rezerwy potencjału. Największym przeciwnikiem Twojego potencjału jest strefa komfortu (więcej na jej temat w artykule:
Wyjdź poza strefę komfortu). Każdy boi się zmian i ich unika, jednak zmian uniknąć się nie da. Cele pozwalają Ci świadomie kontrolować kierunek zmian (prawo panowania). Nikt nie boi się zmian niosących poprawę. Cele to przyczyny a zdrowie, szczęście, wolność, sukces to skutki (prawo przyczyny). Zasiewasz cele, a zbierasz wyniki. Ludzie bez celów są skazani na pracę u kogoś, kto te cele ma.
Zasady wyznaczania celów1) Spójność – Twoje cele i wartości muszą do siebie pasować
2) Dziedzina doskonałości – każdy człowiek jest w jakiejś dziedzinie doskonały. Osiągniesz swój pełny potencjał, kiedy znajdziesz taką dziedzinę. Twoim zadaniem jest znaleźć przynajmniej jedną taką dziedzinę.
3) Diamentowe pole – diamenty leżą pod Twoimi stopami. Wykorzystuj to co masz – kontakty, doświadczenie, zainteresowania, talent itd. Rób co możesz, tam gdzie jesteś i z tego, co masz.
4) Równowaga – aby osiągnąć najlepsze wyniki potrzebujesz różnych celów w 6 krytycznych dziedzinach życia. Potrzebujesz:
- celów rodzinnych i osobistych.
- fizycznych i zdrowotnych,
- związanych z uczeniem się i rozwojem,
- karierą i pracą,
- finansowych i materialnych
- celów duchowych, by rozwinąć się wewnętrznie
By żyć w równowadze potrzeba od 2 do 3 celów w każdej z dziedzin co w sumie daje 12 do 18. Twoim zadaniem jest uczynić z życia ciągły strumień postępu i osiągnięć.
5) Określenie Twojego głównego dążenia w życiu – cel numer 1. Cen najważniejszy ze wszystkich. Można mieć wiele różnych celów, ale tylko jedno, główne dążenie. Niezdolność do wybrania najważniejszego to rozpraszanie energii, straty czasu i braku postępu. By znaleźć najważniejszy cel zanalizuj wszystkie swoje cele i spytaj siebie: „Który cel, gdybym go osiągnął, najlepiej pomógłby mi osiągnąć wszystkie pozostałe cele?” Najczęściej to cel związany z finansami lub karierą. Cel ten stanie się Twoją misją.
Reguły wyznaczania celówPrzede wszystkim cele muszą być ze sobą w
harmonii. Twoje cele powinny się wspierać i umacniać.
Każdy z celów powinien być wyzwaniem i oznaczać wysiłek, lecz nie nadmierny. Poziom
prawdopodobieństwa osiągnięcia celu powinien wynosić
50% albo więcej. Taki poziom dobrze motywuje i nie zniechęca. Po nabraniu wprawy w wyznaczaniu i osiąganiu celów możesz schodzić niżej, nawet do 20%.