Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > System wspomagania celów
2 sierpnia 2008 (zmod.: 22 marca 2009)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

System wspomagania celów

Kategoria: samodoskonalenie
Tagi: cele decyzje energia marzenia motywacja myśli planowanie prawo przyciągania umysł wiara w siebie wizja wizualizacja | wszystkie tagi

Wyznaczyłeś już swoje cele. Co dalej?

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!

Pora byś zapoznał się z systemem wspomagania celów. Ma on za zadanie umożliwić Ci utworzenie myślowego odpowiednika tego, co chcesz osiągnąć w świecie rzeczywistym. Składa się z 12 etapów:

1. Rozwiń w sobie intensywne, palące pragnienie – to będzie Twoja siła motywująca, dzięki niej pokonasz strach przed działaniem. Jeśli koncentrujesz się na swoich pragnieniach, myślisz o nich, zapisujesz je i stale planujesz ich realizację, to pragnienia te stają się wkrótce tak silne, że pokonują i odpychają na bok lęki. Pragnienie jest zawsze osobiste, możesz chcieć czegoś jedynie dla siebie, a nie dlatego, że czujesz, że ktoś inny chce tego dla Ciebie. W tej kwestii trzeba być po prostu samolubnym, cel ma być Twój. Żeby uświadomić sobie swoje cele odpowiadaj na 7 pytań (patrz artykuł „Cele wg Briana Tracy”) tak długo, aż uzyskasz pewność, co Cię najbardziej uszczęśliwi.

2. Rozwiń w sobie wiarę – musisz zaufać, że zasługujesz na swój cel i że go osiągniesz, kiedy będziesz gotów. Ponieważ wiara jest katalizatorem uruchamiającym Twój umysł ważne jest, by cele były realistyczne, zwłaszcza na początku. Zupełnie nierealistyczne cele są formą oszukiwania siebie. Przykładowo jeżeli chcesz schudnąć zamiast wyznaczyć sobie za cel zrzucenie 15kg, ustal raczej 2-3 kg w przeciągu 30 do 60 dni, a potem kolejne parę kg. Łatwo uwierzyć, że zrzucisz 2-3kg. 15 kg wydaje się być odległą przyszłością. By osiągnąć wielkie cele potrzebny jest wielki wysiłek i dużo czasu. Nie próbuj zrobić zbyt wiele w zbyt krótkim okresie czasu. Mamy tendencję do przeceniania tego, co możemy zrobić w przeciągu roku i jednocześnie niedoceniania tego, co możemy zrobić w 5 lat. Wytwórz i utrzymuj pozytywną postawę myślową i wiarę, że robiąc właściwe rzeczy w prawidłowy sposób w końcu przyciągniesz ludzi i możliwości, dzięki którym zrealizujesz cel.

3. Zapisz to – niezapisany cel to tylko fantazja i marzenie. Marzenie to cel nie poparty energią. By zapisać cel w podświadomości spisz go w sposób jasny i szczegółowy – dokładnie tak, jak chciałbyś go widzieć w rzeczywistości.

4. Sporządź listę wszystkich korzyści, które osiągniesz po zrealizowaniu celu – im więcej motywów (podstawowych powodów działania), tym większą będziesz miał motywację do pracy. Powody muszą Cię inspirować i napędzać. Pewien młody człowiek spytał Sokratesa, jak zdobyć mądrość. Sokrates poszedł z nim nad jezioro, a gdy stali u brzegu chwycił młodzieńca i zanurzył jego głowę pod wodę i trzymał tak długo, aż tamten zaczął się krztusić. Dopiero wtedy puścił go i skwitował „Kiedy pragniesz mądrości tak samo pilnie, jak pragnąłeś przed chwilą powietrza, to nic Cię nie powstrzyma przed jej zdobyciem”. Niektórych ludzi motywują pieniądze, perspektywa życia w luksusie, sława, prestiż, uwielbienie innych. Zrób listę korzyści materialnych i niematerialnych, które płyną z realizacji celu. Im więcej powodów, tym większa motywacja. Jeśli znajdziesz 20-30 powodów, będziesz nie do zatrzymania.

WykopBlipTwitter
ocena: 2,98 (8007 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Siedem sposobów kontrolowania psychiki'
Siedem sposobów kontrolowania psychiki
obrazek do 'Wyznaczanie celów cz. 1'
Wyznaczanie celów cz. 1
obrazek do 'Skąd wziąć siłę do działania?'
Skąd wziąć siłę do działania?
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
edyta (gość)
29 sierpnia 2008, 22:03
bardzo przystępny plan. Gratuluje!
©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt