Świadomość zajmuje się myśleniem, nie ma pamięci i może w jednej chwili zajmować się tylko jedną myślą – pozytywną lub negatywną. Jak działa świadomość? Najpierw identyfikuje przychodzące informacje, porównuje je z innymi (przechowywanymi w podświadomości), analizuje by potem zdecydować.
Podświadomość to ogromny bank informacji o niemal nieograniczonej pamięci. Pamięć podświadomości jest prawie idealna Oznacza to, że w Twojej podświadomości zapisane jest wszystko, co kiedykolwiek widziałeś, słyszałeś lub czytałeś, zawodzi natomiast świadomy mechanizm dostępu do niej. Pod wpływem hipnozy jesteś w stanie przypomnieć sobie praktycznie wszystko. Świadomość wydaje polecenia, a podświadomość je wykonuje. Podświadomość jest niczym gleba – w zależności od tego, co w niej zasadzisz, wyhodujesz kwiaty lub chwasty. Świadomość jest ogrodnikiem, który sadzi.
Prawo aktywności podświadomości mówi, że podświadomość zaakceptuje wszystko, co jej podsuniesz i zacznie wprowadzać w życie. Podświadomość wybiera ze środowiska informacje, które będziesz chciał widzieć, słyszeć i postrzegać, uczuli Cię na informacje, które wg Ciebie są ważne, np. jeżeli zdecydujesz się kupić czerwony sportowy samochód to będziesz takie dostrzegał na każdym kroku. Kiedy myślisz o swoim celu podświadomość przyjmuje tę myśl jak polecenie (więcej na temat podświadomości możesz poczytać w artykule
„Podświadomość kluczem do bogactwa”). Zaczyna dopasowywać Twoje słowa i działania tak, by bardziej odpowiadały perspektywie osiągnięcia celu. Zaczynasz robić i mówić właściwe rzeczy we właściwym czasie, co pozwala Ci szybko posuwać się we właściwym kierunku. Proces nabiera tempa.
Prawo koncentracji mówi, że wszystko na czym się koncentrujesz, rozwija się i coraz bardziej staje się częścią Twojej rzeczywistości. Warunkiem do zaistnienia tego procesu jest skoncentrowanie się na jednym temacie. Jeżeli jednak Twoje myśli będą rozproszone, tzn. będziesz się skupiał na wielu sprawach jednocześnie, nie masz co liczyć na dobre rezultaty.
Jest kilka czynników wpływających na
przyspieszanie procesu zmian. W skrócie:
1) werbalizuj i afirmuj pożądany skutek (po więcej informacji na ten temat odsyłam do artykułu „Siedem sposobów kontrolowania psychiki”)
2) wizualizuj i utwórz jasny obraz pożądanego rozwiązania
3) nasyć afirmacje i wizualizacje emocjami, doznając rzeczywistych uczuć
4) uwolnij się od myśli o całej sytuacji, jak gdybyś przekazywał jej rozwiązanie zaufanej osobie i nie musiał się nią zajmować
Poznasz teraz kilka
technik przyspieszenia procesu zmian: