Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Jak korzystać z burzy mózgów
8 czerwca 2009 (zmod.: 10 czerwca 2009)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Jak korzystać z burzy mózgów

Kategoria: samodoskonalenie
Tagi: burza mózgów cele rozwiązywanie problemów umysł | wszystkie tagi

Twój mózg daje Ci niemal nieograniczone możliwości. Jest niewyczerpaną studnią pomysłów, musisz tylko wiedzieć jak z niej czerpać.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!


Burza mózgów to bardzo pomysłowy sposób rozwiązywania trudnniejszych problemów.
Zapotrzebowanie na ludzi kreatywnych było, jest i będzie duże. Henry Ford (jeden z najbogatszych ludzi swoich czasów, założyciel fabryki Forda) doceniał ludzi, którzy potrafili myśleć. Jeden z jego pracowników, z pochodzenia Polak, przychodził do pracy, siadał w swoim biurze, wyciągał nogi na biurko i… myślał. Kiedy ktoś spytał Forda, czym on się zajmuje, odpowiedział, że ten pracownik siedząc w takiej pozycji wymyślił coś, dzięki czemu Ford zarobił kilka milionów dolarów i teraz płaci mu za to, żeby myślał.

Ford miał o Polakach dobre zdanie, cenił ich jako pracowników i nic dziwnego, bo nie dość, że potrafimy ciężko pracować, to jesteśmy jednym z najbardziej kreatywnych narodów na świecie. Ty także masz w sobie dar twórczego myślenia. Możliwe, że w Twoim otoczeniu są osoby, które sypią pomysłami jak z rękawa i w porównaniu z nimi Twoja zdolność do generowania pomysłów wypada blado, ale nie zmienia to faktu, że i Ty możesz być osobą kreatywną ze świetnymi pomysłami. Pytanie brzmi, jak rozbudzić w sobie wrodzoną kreatywność?

Odpowiedź brzmi: stosuj burzę mózgów. Jestem pewien, że już wielokrotnie zetknąłeś się z tym pojęciem i wykorzystywałeś go w praktyce (być może nieświadomie). W skrócie burza mózgów polega na tym, by w grupie kilkuosobowej poprzez swobodne rzucanie pomysłów znaleźć możliwe rozwiązania sytuacji problemowej.

Każda osoba w grupie wymyśla odpowiedzi i dzieli się nimi z pozostałymi. Obowiązuje przy tym zasada „żadnej krytyki”, czyli każdy pomysł jest dobry (nawet ten najbardziej zwariowany i nierealny). Dobrze jest spisywać wszystkie odpowiedzi. W trakcie burzy mózgów w grupie powstaje przyjemna, twórcza atmosfera.

Zazwyczaj pierwsze odpowiedzi będą najbardziej oczywiste, jednak w miarę trwania burzy mózgów przychodzą do głowy coraz bardziej niekonwencjonalne pomysły. Całkiem możliwe, że będą wśród nich perełki, które zechcesz potem wykorzystać. Wracając do odpowiedzi oczywistych – może się okazać, że pomysł dla Ciebie oczywisty wcale takim nie jest dla koleżanki czy kolegi. Po wszystkim można na spokojnie przeczytać zapisane odpowiedzi i wykorzystać najlepsze z nich.

WykopBlipTwitter
ocena: 3,04 (5878 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Małe sukcesy prowadzą do wielkich'
Małe sukcesy prowadzą do wielkich
obrazek do 'Potęga nadświadomości'
Potęga nadświadomości
obrazek do 'Przyspieszanie zmian'
Przyspieszanie zmian
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
pszczesn
31 maja 2010, 12:53
sam osobiście często korzystam z tej metody w pracy i spisuje się wyśmienicie. Trzeba jednak pamietać o zaproszeniu odpowiedniej ekipy, obecność szefa rujnuje wszystko :-) pzdr
ML
31 maja 2010, 14:36
A szef bierze udział, czy tylko się przygląda?
©copyright 2008-2022 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt