Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Zarządzanie pieniędzmi dla par
10 września 2009 (zmod.: 23 września 2009)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Zarządzanie pieniędzmi dla par

Kategoria: wolność finansowa
Tagi: bogactwo dochód konflikty niezależność finansowa odsetki oszczędzanie pieniądze planowanie relacje międzyludzkie stosunki międzyludzkie | wszystkie tagi

Jeśli kłócisz się ze swoją drugą połówką o pieniądze, macie różne koncepcje co z nimi zrobić albo zdarza się wam nie zgadzać w sferze materialnej, to jest to artykuł dla Ciebie.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!


Pieniądze mogą być źródłem poważnych konfliktów w związakch.
Zanim zaczniesz lekturę koniecznie zapoznaj się z artykułem Zarządzanie swoimi pieniędzmi. Jeśli już go czytałeś i PAMIĘTASZ jego główne przesłanie to zapraszam do dalszej części.

Podobno pieniądze są jednym z dwóch głównych powodów spięć i kłótni w związkach (drugim jest seks). Mężczyznę wyprowadza z równowagi trzecia para butów kupiona przez jego ukochaną w ciągu miesiąca, kobieta jest zła, bo jej facet kupił sobie bezużyteczną wiertarkę, zamiast zabrać ją na porządną kolację. Oboje pracują, oboje zarabiają i żyje im się całkiem nieźle, nie muszą sobie odmawiać przyjemności. Mimo to niewielkie wydatki, „nieuzasadnione” z punktu widzenia drugiej połówki, są przyczyną częstych spięć. Istnieje prosty sposób, jak temu zaradzić. Wystarczy wprowadzić w życie system zarządzania pieniędzmi i problem znika.

Załóżmy, że sytuacja wygląda następująco: on zarabia 3500 zł netto miesięcznie, ona 2500 zł. Ich łączny dochód netto wynosi więc 6000 zł miesięcznie. Jak napisałem powyżej drażnią ich niepotrzebne wydatki drugiego partnera. Mogą zastosować następujący system rozporządzania swoimi dochodami:

Każde z nich bierze dla siebie 500 zł i robi z nimi co tylko chce, a drugiemu nic do tego. Muszą się jednak umówić, że nie będą sobie z tego powodu wzajemnie robić wyrzutów (zwłaszcza, jeśli jeden z partnerów jest raczej oszczędny i chętnie odłożyłby tę sumę, a drugi rozrzutny i wolałby ją wydać jak najszybciej). Każde bierze swoje 500 zł i ma prawo rozporządzać nimi w dowolny dla siebie sposób. Może je albo wydać, albo zaoszczędzić, albo powpłacać na poszczególne konta. Najważniejsza jest postawa akceptacji drugiej strony.

Zostaje 5000 zł ich wspólnych zarobków do rozporządzenia. Te pieniądze zostaną rozdysponowane wg systemu, tzn:
  • 10%, czyli 500 zł zostanie przeznaczone na konto wolności finansowej (długoterminowe oszczędzanie). Tych pieniędzy nigdy nie wydadzą, ale pewnego dnia zaczną wydawać odsetki od zgromadzonej kwoty.
  • 10% (500 zł) wpłacą na konto rozrywki ( i każdego miesiąca wydadzą co do grosza na swoje ekstrawaganckie, luksusowe zachcianki, które sprawią im przyjemność)
  • 55% (2750 zł) przeznaczą na niezbędne wydatki (opłaty, rachunki, kredyty, paliwo etc.)
  • 10% (500 zł) wpłacą na konto edukacji
  • 10% (500 zł) zasili ich konto na przyszłe większe wydatki
  • 5% (250 zł) przeznaczą na pomoc innym ludziom.

Podkreślam, że aby skutecznie wprowadzić ten system w życie, potrzebujesz mieć co najmniej 6 kont bankowych (trzymanie wszystkiego na jednym niestety nie zdaje egzaminu). Najważniejsze przy tym jest konto wolności finansowej. Kolejna uwaga – jeśli istnieją dysproporcje w zarobkach (a zwykle istnieją) i jeden z partnerów zarabia więcej to i tak mają się dzielić po równo wspólnymi pieniędzmi.

Ten system jest prosty i działa. Wypróbuj go, wprowadź w życie i razem cieszcie się zmianami na lepsze.
Mikołaj Łagowski
WykopBlipTwitter
ocena: 2,88 (3105 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Sześć rzeczy o inwestowaniu, o których nie dowiesz się w szkole cz. 2'
Sześć rzeczy o inwestowaniu, o których nie dowiesz się w szkole cz. 2
obrazek do 'Sześć rzeczy o inwestowaniu, o których nie dowiesz się w szkole cz. 1'
Sześć rzeczy o inwestowaniu, o których nie dowiesz się w szkole cz. 1
obrazek do 'Siedem leków na pustą sakiewkę'
Siedem leków na pustą sakiewkę
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
harcerz (gość)
19 maja 2010, 22:21
Czy 5% przeznaczone na pomoc innym ludziom to może być np. prezent dla kogoś (np. na weselu) czy bardziej chodzi tutaj o pomoc charytatywną?
ML
20 maja 2010, 10:30
Te 5% może być oczywiście przeznaczone na okolicznościowe prezenty. Harv Eker, od którego nauczyłem się tego systemu, nazywa to konto "Give", co z angielskiego znaczy "dawać".
Pamiętajmy, że te wartości dla poszczególnych kont (10%, 5%) są wartościami umownymi. Przypominają mi się słowa Briana Tracy, który mówi, że jeśli 3% swoich zarobków będziesz inwestował w siebie (nauka i rozwój), twoja przyszłośc jest gwarantowana. Aż strach pomyśleć, co się może stać przy 10% sugerowanych powyżej ;)
©copyright 2008-2022 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt