Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Znaczenie kontaktów i znajomości w odnoszeniu sukcesów
27 września 2009 (zmod.: 6 kwietnia 2011)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Znaczenie kontaktów i znajomości w odnoszeniu sukcesów

Kategoria: samodoskonalenie
Tagi: kapitał społeczny kontakty pozyskiwanie klientów przyjaźń relacje międzyludzkie sukces synergia współpraca wybór partnera zaufanie zdobywanie przyjaciół | wszystkie tagi

„Co dwie głowy to nie jedna” – głosi stare porzekadło. Rzeczywiście, grupa osób może znacznie więcej niż jednostka. Liczba przyjaciół i zaufanych znajomych ma bardzo duży wpływ na Twoje szanse na powodzenie w każdej sferze działalności.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!


Suma wszystkich powiązań i relacji z innymi ludźmi to kapitał społeczny.
Wiara we własne możliwości to podstawa sukcesu. Ludzie pewni siebie uważają, że każdy jest kowalem własnego losu. Trudno się z takim poglądem nie zgodzić. Cechy indywidualne każdego człowieka wyznaczają jego potencjał. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że żyjemy w społeczeństwie, w którym poszczególne jego jednostki są wzajemnie od siebie zależne. Cały potencjał danej osoby tak na prawdę wykracza poza nią samą.

Wspólny potencjał kilku osób razem ze sobą współpracujących ma większą siłę niż suma indywidualnych potencjałów „nie współpracujących” ze sobą. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze zjawiskiem synergii, która poszerza indywidualne możliwości.

Istnieje pewna koncepcja wyjaśniająca powstawanie dodatkowej wartości (czyli wspomnianej synergii) dzięki współdziałaniu grupy ludzi i wpływ tej współpracy na szanse na odniesienie sukcesu przez daną osobę. Jest to kapitał społeczny czyli ogół relacji między ludźmi w konkretnej społeczności (np. w szkole albo w rodzinie) oparty na wzajemnym zaufaniu.

Relacje te mogą być zobrazowane za pomocą sieci powiązań pomiędzy ludźmi (zobacz załączony rysunek). Mogą istnieć tzw. „mocne” powiązania (pomiędzy członkami rodziny lub danej grupy społecznej, czyli osobami w pewien sposób podobnymi do siebie) i „słabe” (takie, które występują poza rodziną czy grupą społeczną, a więc między odmiennymi od siebie osobami). Co ciekawe te drugie mają większe znacznie w odnoszeniu sukcesu. Powiązania „mocne” ułatwiają radzenie sobie w życiu i dodają otuchy (mówi się, że rodzina jest oparciem w trudnych chwilach). Natomiast powiązania „słabe” umożliwiają parcie naprzód i zdobywanie nowych zasobów.

Krótko mówiąc: żeby odnieść sukces trzeba mieć przede wszystkim przyjaciół i znajomych. Czym jest ich więcej tym lepiej. Dotyczy to zarówno spraw małych jak i większych.

Przykładowo masz większe szanse na znalezienie pracy jeśli któryś ze znajomych Cię gdzieś poleci (taka rekomendacja może mieć czasem niemałe znaczenie jeśli na rynku jest bardzo dużo kandydatów o podobnych kwalifikacjach). Czym więcej takich znajomych tym większe szanse na końcowy sukces w poszukiwaniach.

Każdy przykład udanej firmy to efekt dobrej współpracy między jej twórcami i osobami, które nią kierują. Bill Gates nigdy nie założyłby Microsoftu i nie przekształcił go w największą firmę produkującą oprogramowanie bez Paula Allena, Steve’a Ballmera i szeregu innych ludzi. Podobnie było z innymi przedsiębiorcami, którzy rozkręcali swój biznes od zera i doszli do miliardów. Wszystkie większe inicjatywy potrzebują wsparcia i współpracy z innymi.

Czym większa liczba kontaktów i znajomych tym większe szanse na sukces. Zawieraj nowe znajomości, zdobywaj przyjaciół a będzie Ci się powodzić. Samemu niewiele jesteś w stanie osiągnąć. Razem z innymi możesz dokonać rzeczy wielkich.

Bibliografia:
T. Kaźmierczak, M. Rymsza "Kapitał społeczny a rozwój ekonomiczny"

Warto również przeczytać artykuł "Sekrety utrzymywania dobrych relacji z ludźmi"
Rafał Bednarz
WykopBlipTwitter
ocena: 2,91 (3912 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Znajdź sobie mentora'
Znajdź sobie mentora
obrazek do 'Najlepsza inwestycja'
Najlepsza inwestycja
obrazek do 'Wybór partnera - jak go dokonać i wznieść związek na wyższy poziom? cz. 3'
Wybór partnera - jak go dokonać i wznieść związek na wyższy poziom? cz. 3
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
cris (gość)
20 maja 2010, 12:56
W 100 % zgadzam się z tym artykułem. Dzięki szerokim kontaktom można wiele uzyskać.
ML
20 maja 2010, 14:51
Działa tu zasada "nie ważne kogo znasz, ważne kto zna ciebie".
©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt