Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Jak zarabiać na karcie kredytowej
26 czerwca 2008 (zmod.: 1 kwietnia 2009)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Jak zarabiać na karcie kredytowej

Kategoria: wolność finansowa
Tagi: bogactwo długi inwestowanie kredyt oprocentowanie pieniądze zysk | wszystkie tagi

W przeciągu ostatnich 10 lat karty płatnicze zyskały dużą popularność w Polsce. Ponad połowa Polaków korzysta z nich regularnie. Wzorem Zachodu coraz częściej korzystamy także z kart kredytowych. Mają one jedną niewątpliwą zaletę – oferują bezpłatny okres korzystania z kredytu, wynoszący nawet 56 dni.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!


Bezpłatny okres spłaty kredytu można wykorzystać do zarabiania na karcie kredytowej.
Kredyt jest przyznawany na pewną kwotę (limit kredytowy). Użytkownik jest rozliczany przez bank z wykonanych kartą kredytową transakcji i musi spłacić zadłużenie (jednorazowo lub co miesiąc w ratach). Ponieważ najczęściej spłata kredytu przypada pomiędzy 21 a 26 dniem od dnia ustalenia przez bank zadłużenia, to do daty spłaty posiadacz karty kredytowej otrzymuje nawet 56 dni darmowego kredytu. Oznacza to, że podczas tych 56 dni masz dodatkową gotówkę do swojej dyspozycji i możesz ją pomnażać.

Załóżmy, że bank przyznał Ci limit w wysokości 3000 zł (tyle też wynoszą Twoje miesięczne wydatki). Wraz z pierwszym dniem miesiąca na Twoje konto oszczędzające (oprocentowane np 5% w skali roku) wpływa wypłata (np. 3500 zł), załóżmy, że 500 zł od razu przelewasz na inny rachunek/ fundusz inwestycyjny, akcje etc. celem długoterminowego oszczędzania. Pieniądze na koncie możesz w każdym momencie wpłacać i wypłacać, a oprocentowanie naliczane jest od każdego dnia, jaki pieniądze spędzą na koncie.

Do płacenia za wszystkie zakupy i wydatki używasz karty kredytowej. Na koniec okresu rozliczeniowego (dla uproszczenia przyjmijmy, że jest to koniec miesiąca) bank wysyła Ci informację o wykorzystanych środkach i przypomina, że do 26 dnia następnego miesiąca musisz spłacić przynajmniej 5% zadłużenia (lub całe od razu), zgodnie z umową.

Jest początek kolejnego miesiąca, więc na Twoje konto wpływa kolejna wypłata. Ponieważ wykorzystałeś już pieniądze z karty kredytowej, za swoje wydatki musisz płacić gotówką ze zwykłego konta. Ale zadłużenia nie spłacasz jeszcze przez najbliższe 25 dni. Wreszcie przed 26 dniem miesiąca spłacasz całe zadłużenie kredytowe. Przez 56 dni korzystałeś z pożyczonych pieniędzy za darmo.

Wraz z początkiem kolejnego (trzeciego) miesiąca cały cykl rozpoczyna się od początku. Jeżeli przyjmiemy, że spłacasz zadłużenie 26 dnia miesiąca to w ciągu roku Twoje 3000 zł spędzi 312 dni na koncie oszczędnościowym. Zarobisz nawet ponad 150 zł. Przy wyższych kwotach będzie to oczywiście więcej pieniędzy.

Zastanawiasz się pewnie czy bankom opłaca się stosować takie warunki? Okazuje się że ponad 2 razy więcej osób nie płaci w terminie, niż korzysta z tego sposobu, więc bank i tak dobrze zarabia (oprocentowanie na takiej karcie nierzadko przekracza 20% w skali roku). Oczywiście powinieneś zawsze uważnie przeczytać umowę i dowiedzieć się o opłaty dodatkowe. Zazwyczaj kartę kredytową masz za darmo przez okres pierwszych 12 miesięcy.

Być może zaświtał Ci teraz pomysł – otworzę rachunek kredytowy z jak najwyższym limitem i całość tej kwoty przetransferuję na konto oszczędnościowe. Możesz to zrobić, jednak większość banków nie daje możliwości przelewu z rachunku kredytowego na inne konto. Możesz wypłacić pieniądze z bankomatu (musisz jeszcze sprawdzić dzienny limit wypłat), ale wiąże się to zawsze z wysoką prowizją. W efekcie może się okazać, że cała operacja nie będzie nawet zyskowna.

Pamiętaj, że pożyczone pieniądze trzeba oddać. Dlatego pomysł ich ulokowania w obarczonych wysokim ryzykiem funduszach akcyjnych czy innych ryzykownych instrumentach finansowych jest kiepski. Można stracić pieniądze i jeszcze narazić się na wysokie odsetki. Jeśli zdecydujesz się zarabiać na karcie kredytowej to pożyczone pieniądze powinieneś lokować tylko w bezpieczne, choć mało zyskowne inwestycje.
Mikołaj Łagowski
WykopBlipTwitter
ocena: 3,08 (4573 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Sześć rzeczy o inwestowaniu, o których nie dowiesz się w szkole cz. 2'
Sześć rzeczy o inwestowaniu, o których nie dowiesz się w szkole cz. 2
obrazek do 'Sześć rzeczy o inwestowaniu, o których nie dowiesz się w szkole cz. 1'
Sześć rzeczy o inwestowaniu, o których nie dowiesz się w szkole cz. 1
obrazek do 'Siedem leków na pustą sakiewkę'
Siedem leków na pustą sakiewkę
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
(gość)
2 kwietnia 2009, 21:37
Jak napisałem w powyższym artykule, większość banków nie daje nawet możliwości przelewów z rachunku karty kredytowej na inne konto. Jednak są i takie, która dają/dawały tą możliwość za niewielką opłatą. W ubiegłym roku najlepsze chyba warunki dawał Getin Bank, ale nie monitoruję tego i nie wiem jak to wygląda na chwilę obecną.
mariusz182 (gość)
27 sierpnia 2010, 19:53
Wiele sie mówi o kosztach ubezpieczen komunikacyjnych. Relamy telewizyjne, wielkie bilbordy i większoœć pod wplywem sugestii nabywa ubezpieczenie. Jednak warto najpierw porównać ze soba wszystkie propozycje ubezpieczeniowe.Czasami firma ktora mniej się reklamuje daje korzystniejsze warunki. Oferty które warto przejzec: Ubezpieczenia komunikacyjne
ML
30 sierpnia 2010, 08:12
Zawsze warto sprawdzić więcej niż jedną ofertę, dotyczy to nie tylko ubezpieczeń.
Logo (gość)
30 sierpnia 2010, 13:53
Chyba że się wie, że przedstawiona oferta jest świetna i nie ma sensu szukać dalej, ale to albo po znajomości, albo znając bardzo dobrze rynek.
ML
30 sierpnia 2010, 19:55
W takich warunkach nic tylko brać i się nie oglądać ;)
marek lodz (gość)
20 lutego 2011, 12:50
cytuje"Oznacza to, że podczas tych 56 dni masz dodatkową gotówkę do swojej dyspozycji i możesz ją pomnażać".Dlaczego piszesz,że masz dodatkową gotówkę?Tylko,że korzystanie z 56 dniowego nieoprocentowanego kredytu na karcie dotyczy transakcji bezgotówkowych,czyli musisz coś kupić,a co zrobić jak ja nie chce nic kupować?
ML
20 lutego 2011, 18:38
Nie śledzę tego na bieżąco, ale na rynku prawdopodobnie są oferty pozwalające dokonać transferów z karty.
©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt