Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Jak walczyć z deficytem w domowym budżecie?
10 lutego 2010 (zmod.: 26 listopada 2010)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Jak walczyć z deficytem w domowym budżecie?

Kategoria: wolność finansowa
Tagi: bogactwo długi odsetki oszczędzanie planowanie finansów osobistych zamożność zysk | wszystkie tagi

Z coraz większym trudem wiążesz koniec z końcem? Debet na koncie osobistym oraz limity kart kredytowych wykorzystane do cna? Czas na restrukturyzację domowego budżetu.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!

1. Zrób spis inwentarza

Żeby w ogóle móc planować domowy budżet, musisz wiedzieć, co masz po stronie majątku, a co po stronie zobowiązań, a także jakie są Twoje comiesięczne przepływy pieniędzy. Weź kartkę i podziel ją na trzy części:

w pierwszej wpisz wszystkie oszczędności (o ile w ogóle je masz): lokaty, inwestycje w fundusze inwestycyjne, pieniądze na czarną godzinę.

w drugiej wpisz swoje długi: pożyczki od rodziny, wykorzystane limity debetu na koncie i kredytu na kartach, kredyty ratalne, gotówkowe, na samochód. Pomiń kredyt hipoteczny, bo to trochę inny rodzaj zadłużenia. Obok każdego z długów wpisz ratę, którą co miesiąc musisz spłacać.

w trzeciej wpisz miesięczne dochody, ale bez premii i dodatkowych wpływów - tylko to, co jest pewne.

2. Sprawdź elastyczność budżetu

Większość z nas nie planuje wydatków, więc nic dziwnego, że pieniądze przeciekają nam przez palce. Czas z tym skończyć. Przez miesiąc zbieraj paragony i zapisuj swoje wydatki - osobno na żywność, osobno na inne rzeczy (kosmetyki, chemię, odzież). Swoje miejsce na liście powinny mieć wydatki na transport (bilety, paliwo) oraz te medyczne (leki, lekarze). No i wydatki na przyjemności.

Podlicz wszystko. W ten sposób poznałeś najbardziej elastyczną część domowego budżetu.

Obok wpisz listę rat różnych długów, które spłacasz, i zsumuj wszystkie. W trzeciej wpisz wszystkie stałe rachunki: telefon, prąd, gaz, czynsz, telewizja kablowa, internet... Teraz dwie operacje rachunkowe.

Porównaj trzy obliczone przed chwilą części wydatków ze stałymi dochodami. Jeśli wydatki są wyższe od dochodów, trzeba będzie działać. Jeśli nie - jest dobrze, ale... też nie spoczywaj na laurach. Twój budżet jest dobrze skonstruowany nie wtedy, kiedy z trudem się dopina, a wtedy, kiedy pozwala na oszczędności, bez których nie ma co mówić o bezpiecznych rodzinnych finansach.

Sprawdź elastyczność wydatków. Jaką część (procentowo) stanowią dwie ostatnie części, czyli zadłużenie i stałe rachunki? Jeśli jest to grubo ponad połowa wszystkich wydatków, to w jednym z kolejnych kroków powinieneś przyjrzeć się bliżej właśnie tej części budżetu. Jeśli większość stanowią wydatki „na życie”, to tym również trzeba będzie się przyjrzeć.

3. Zracjonalizuj wydatki

Jeśli wyszło ci, że w budżecie masz strukturalny deficyt (wydatki wyższe od dochodów), to pewnych wyrzeczeń nie da się uniknąć. Wpisz na boku, o jaką kwotę powinieneś ściąć wydatki, by odpowiadały dochodom (a najlepiej - by budżet miał jeszcze z 10 proc. luzu). Znalezienie tych pieniędzy będzie Twoim zadaniem na najbliższe miesiące. Restrukturyzację wydatków podziel na trzy części.

Przegląd stałych rachunków. Nie ma się co oszukiwać: większość z nich jest nie do ruszenia. Ale być może są jakieś wydatki, które można ograniczyć? Rezygnacja z płatnych kanałów telewizyjnych, obniżenie abonamentu telefonicznego... Jeśli nie chcesz bawić się w drobne oszczędności, po prostu zrezygnuj z najmniej potrzebnej usługi.

WykopBlipTwitter
ocena: 3,00 (6264 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Zarządzanie swoimi pieniędzmi'
Zarządzanie swoimi pieniędzmi
obrazek do 'Podstawowe zasady inwestowania cz.2'
Podstawowe zasady inwestowania cz.2
obrazek do 'Podstawowe zasady inwestowania cz.1'
Podstawowe zasady inwestowania cz.1
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
Na razie nikt nie dodał komentarza :-/. Twój może być pierwszy!
©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt