Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Czym jest stan równowagi w życiu?
15 marca 2010 (zmod.: 16 marca 2010)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Czym jest stan równowagi w życiu?

Kategoria: samodoskonalenie
Tagi: cele doskonalenie się marzenia najbogatsi równowaga sukces | wszystkie tagi

Z poprzedniego artykułu dowiedziałeś się, skąd bezpośrednio czerpać energię do działania. Dlaczego więc nie zastanowić, jak osiągnąć stan względnej równowagi w Twoim życiu?

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!

Co to jest równowaga? Słownik Języka polskiego podaje kilka definicje, z których 2 wydają się dobrze oddawać sens tego słowa :

1) stabilny układ przeciwstawnych sił, wartości
2) naturalny stan żywego organizmu, jego właściwe położenie w przestrzeni.

Mówiąc o równowadze życiowej zastąpiłbym „sił, wartości” słowem „sfer”. Definicja będzie więc brzmiała „Stabilny układ przeciwstawnych sfer”. Z tego płynie wniosek, że w życiu każdego człowieka występują sfery, które są do siebie przeciwstawne, jednak razem tworzą jedną spójną całość.

Takich najważniejszych obszarów życia jest sześć:

  • Rodzina, przyjaciele i życie uczuciowe
  • Zdrowie
  • Nauka i rozwój
  • Kariera i praca
  • Finanse i dobra materialne
  • Duchowość – świat wewnętrzny człowieka

Warto wyznaczyć sobie cele do każdej z tych sfer, o czym więcej piszę tutaj.

Nie wszystkie z tych sfer muszą być tak samo ważne. Prawdopodobnie jedna lub 2 z nich zdecydowanie wychodzą przed pozostałe. Co więcej sfera, do której dziś przywiązujesz największą wagę wcale nie musi być tak ważna za np. 10 lat. Załóżmy, że jesteś młodą, zdrową osobą i koncentrujesz się przede wszystkim na pracy oraz powiększaniu swoich dochodów i wydaje ci się to ok. Jeżeli nagle w twoim życiu pojawi się dziecko, może się okazać, że szybko przewartościujesz swoje przekonania na temat tego, co jest ważne i więcej czasu poświęcisz rodzinie. W przypadku nieuleczalnej choroby bądź groźnego wypadku z pewnością zaczniesz przykładać większą uwagę do swojego stanu zdrowia i kondycji fizycznej.

Oba przykłady mają mocny wpływ na życie i wręcz „wymuszają” zmiany w postrzeganiu pewnych sfer. Chcę tutaj zwrócić Twoją uwagę na to, żeby w życiu codziennym dążyć do pewnej harmonii, tzn poświęcać stosunkowo najwięcej czasu sferom dla ciebie ważniejszym, jednak nie całkowicie kosztem pozostałych. Całkiem możliwe, że uczucie „braku” czegoś jest powodowane właśnie niedostateczną koncentracją na którejś z tych dziedzin życia.

Weekend spędzony z rodziną bądź przyjaciółmi jest Ci naprawdę potrzebny od czasu do czasu. Z kolei jeśli Twoja praca pozbawiona jest jakichkolwiek wyzwań czy nowych zadań, to zupełnie Cię nie rozwija, a wręcz uwstecznia w stosunku do innych ludzi, którzy ciągle uczą się nowych rzeczy. Może nadszedł czas rozejrzeć się za bardziej rozwojowym stanowiskiem? Pamiętaj, że dostałeś szansę spędzenia wspaniałych kilkudziesięciu lat na tym świecie i zasługujesz na to, by móc przeżyć je w pełni. To Twoje zadanie, żeby poukładać sobie życie w harmonijny sposób. Ponadto to Ty kierujesz swoim życiem (a nie Twój szef).

Ku rozwadze.
Mikołaj Łagowski
WykopBlipTwitter
ocena: 3,06 (3902 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Will Smith mówi o sukcesie'
Will Smith mówi o sukcesie
obrazek do 'Skąd wziąć siłę do działania?'
Skąd wziąć siłę do działania?
obrazek do 'Siedem elementów sukcesu'
Siedem elementów sukcesu
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
Na razie nikt nie dodał komentarza :-/. Twój może być pierwszy!
©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt