Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Traktowanie innych ludzi
26 czerwca 2008 (zmod.: 22 marca 2009)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Traktowanie innych ludzi

Kategoria: samodoskonalenie
Tagi: komplement komunikacja krytyka manipulacja pochwała popełnianie błędów relacje międzyludzkie rozmowa stosunki międzyludzkie słuchanie traktowanie ludzi zdobywanie przyjaciół | wszystkie tagi

Jedną z zasad, którymi kieruję się w życiu jest: „Traktuj innych ludzi tak, jak chciałbyś, żeby ciebie traktowano” albo innymi słowy „Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe”. Reguły te wydają się być proste, ale w tym artykule wyjaśnię o co dokładnie chodzi.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!

Chwal ludzi za każdy, nawet najdrobniejszy sukces – doda im to odwagi. Chwal za konkretne rzeczy. Zamiast powiedzieć "dobra robota" użyj stwierdzenia "Bardzo szybko napisałeś ten raport". Praw komplementy, to nic nie kosztuje, a w skuteczny sposób polepsza relacje międzyludzkie. To nic, że sam rzadko słyszysz komplementy, nie zważaj na to i komplementuj innych. Jeden komplement może zmienić dzień na lepszy. Dodawaj ludziom odwagi, kiedy tego potrzebują.

Pozwól innym zachować twarz. Nie ośmieszaj, ani nie poniżaj nikogo. Nie ma nic gorszego niż napawanie się satysfakcją z poniżenia drugiego człowieka. Robiąc to możesz być pewny, że będzie żywił urazę i nigdy chętnie Ci nie pomoże. Być może nawet będzie chciał się zemścić. Przymknij oczy na błędy. Każdy jest tylko człowiekiem i błędy to rzecz naturalna, kto ich nie popełnia ten nic nie robi ani się nie rozwija.

Jeżeli rozmawiasz o osobie nieobecnej, wyrażaj się o niej jedynie pozytywnie. Zachowaj konsekwentną postawę, jeśli jesteś miły dla tej osoby, to wypowiadaj się o niej ciepło. Nikt z nas nie lubi dwulicowości. Jeżeli „obsmarujesz” kogoś za plecami możesz się spodziewać dokładnie tego samego. Jeżeli natomiast w Twojej obecności ktoś oczernia inną osobę broń jej, albo po prostu odejdź nie godząc się na słuchanie podobnych treści. Jeśli chcesz mówić o kimś podczas jego nieobecności, a nie możesz znaleźć w nim żadnych pozytywnych cech, po prostu milcz.

Patrz na to, co robią inni ludzie. Gdy któryś z nich zrobi coś dobrze, nie wahaj się go pochwalić i dobrze uzasadnić pochwałę. Uzasadniona pochwała jest znacznie bardziej wiarygodna w oczach rozmówcy, niż tylko pochlebne słowa bez uzasadnienia. A przecież nie chcesz przypinać do siebie etykiety „lizusa”.

Odwołuj się do pozytywnych i szlachetnych cech ludzi. Nawet, jeśli czasem ludziom ich brakuje, zwracaj się do nich tak, jakby już je posiadali. „Jestem pewien, że tak wspaniałomyślna osoba, jak pan, zgodzi się nam pomóc”. Osoba, która usłyszy podobne słowa nie będzie chciała Cię rozczarować i stracić etykiety „wspaniałomyślnej”, nawet jeśli na co dzień taka nie jest. Ta reguła zawiera w sobie nutkę manipulacji i sprawia, że ludzie polubią Cię bardziej (manipulacji poświęciłem oddzielny artykuł "Manipulacja - celowe wywieranie wpływu na ludzi").

Krytykuj możliwie rzadko, a jeśli musisz to zrobić, to najlepiej nie wprost. Przy tym nigdy nie krytykuj osoby (krytyka niekonstruktywna), a jedynie jej negatywne poczynania (krytyka konstruktywna). Zaznacz przy tym, że lubisz tą osobę i nic do niej nie masz, a chodzi Ci wyłącznie o jej postępowanie. Nigdy nikogo nie krytykuj na piśmie. Jest to mocny dowód i może zostać wykorzystany przeciwko Tobie.

WykopBlipTwitter
ocena: 3,04 (7895 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Sekrety utrzymywania dobrych relacji z ludźmi'
Sekrety utrzymywania dobrych relacji z ludźmi
obrazek do 'Jak umiejętnie wpływać na czyjeś decyzje?'
Jak umiejętnie wpływać na czyjeś decyzje?
obrazek do 'Jutro obchodzimy światowy Dzień Zakochanych'
Jutro obchodzimy światowy Dzień Zakochanych
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
Na razie nikt nie dodał komentarza :-/. Twój może być pierwszy!
©copyright 2008-2022 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt