Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Jak zgromadzić sporą sumę zaczynając od zera? cz. 2
8 września 2010
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Jak zgromadzić sporą sumę zaczynając od zera? cz. 2

Kategoria: wolność finansowa
Tagi: bogactwo fortuna inwestowanie lista najbogatszych najbogatsi niezaleznośc finansowa oszczędzanie sukces zysk | wszystkie tagi

Statystycznie istnieje jakaś grupa ludzi wolnych finansowo później dużo większa grupa osób aspirujących, które już od jakiegoś czasu kroczą ku tej wolności i na końcu mnóstwo ludzi początkujących, którzy dopiero chcą rozpocząć budowanie swojego dobrobytu. Ludzi z trzeciej grupy jest wielokrotnie więcej od osób wolnych finansowo. Muszą oni wyrobić w sobie dobre nawyki pielęgnowane przez bogatych.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!

Krokiem numer dwa podejmowanym razem z oszczędzaniem jest redukcja złego zadłużenia. Innymi słowy zacznij spłacać swoje długi, szczególnie te najwyżej oprocentowane. Procent składany działa bowiem w tym przypadku na Twoją niekorzyść – im wyższe masz zadłużenie, tym wyższe odsetki płacisz co miesiąc. Nie twierdzę jednak, że trzeba się pozbywać od razu wszystkich długów i kart kredytowych. Te ostatnie są całkiem pomocne, jeśli potrafisz z nich korzystać. Mam na myśli niekorzystne długi konsumpcyjne, które tylko wyciągają pieniądze z Twojej kieszeni. Długi takie potrafią być oprocentowane od kilkunastu do kilkudziesięciu procent rocznie. Spróbuj uzyskać taką stopę zwrotu na rynku…

Ale nawet świadome korzystanie z karty kredytowej nie pozwala zniwelować pewnego efektu psychologicznego, mianowicie płacąc kartą za zakupy często wydasz więcej, niż płacąc gotówką. Płacisz plastikiem i wydaje się wtedy, jakby zakupy nic cię nie kosztowały. Równie dobrze możesz zapłacić 200 zł, jak i 500 zł. Mając te pieniądze w ręku być może 2 razy zastanowiłbyś się, czy dany towar lub usługa są Ci rzeczywiście potrzebne.

Tutaj właśnie przechodzimy do trzeciego aspektu – zakupów z głową. Może to być w dłuższym terminie źródło ogromnego zysku. W jaki sposób? Po pierwsze pieniądze zaoszczędzone dzięki powstrzymaniu się od zakupu czegoś możesz zainwestować i zamiast je stracić, będą teraz na ciebie pracować. Jedna mała kawa, za którą płacisz codziennie 7 zł może ci przynieść w skali miesiąca oszczędności rzędu 150 zł (czyli 1 800 zł w skali roku), jeśli przestaniesz ją kupować.

Po drugie płacąc gotówką od ręki za droższe przedmioty możesz negocjować rabat. Myślę tu nie tylko o prowizji rzędu 2%, którą pobierają banki od sprzedającego za płatności kartami i która jest wliczana w cenę towaru. Jeśli przychodzisz do sklepu z gotówką, którą możesz zapłacić od ręki sprzedający może być skłonny udzielić Ci rabatu rzędu nawet kilkanaście procent. Zarobi mniej, ale sprzeda towar i od razu ma gotówkę, którą może dalej obracać. Te kilkanaście procent łatwiej zdobyć w ten sposób niż zarobić je na rynku kapitałowym (o ile kupujesz coś, co i tak jest Ci potrzebne i tak czy inaczej musisz to kupić).

Po trzecie możesz również poświęcić chwilę i poszukać sklepów, które oferują lepsze ceny od Twoich dotychczasowych sklepów, zamiast godzinami śledzić ruchy wykresów funduszy, akcji i in. Potem zacznij tam robić zakupy. Wszystko to będzie przyczyniać się do szybszego gromadzenia kapitału, który później inwestujesz i reinwestujesz zyski. Jak wspomniałem wcześniej, w początkowym stadium dużo większe znaczenie ma sam proces dokładania kolejnych pieniędzy do puli, niż osiąganie wysokich stóp zwrotu. W miarę gromadzenia coraz większego kapitału stopa zwrotu zaczyna być coraz ważniejsza, ale do tego czasu zdobędziesz już szeroką wiedzę na temat inwestowania.
Mikołaj Łagowski
WykopBlipTwitter
ocena: 3,04 (3518 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Najbardziej dochodowe firmy świata 2011'
Najbardziej dochodowe firmy świata 2011
obrazek do 'Prawdziwe Bogactwo Narodu…'
Prawdziwe Bogactwo Narodu…
obrazek do 'Złowić wieloryba'
Złowić wieloryba
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
Na razie nikt nie dodał komentarza :-/. Twój może być pierwszy!
©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt