Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Nie da się napełnić naczynia, które już jest pełne (wideo)
3 listopada 2010 (zmod.: 14 listopada 2010)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Nie da się napełnić naczynia, które już jest pełne (wideo)

Kategoria: samodoskonalenie
Tagi: arthur laffer komunikacja kryzys gospodarczy peter schiff rozmowa rozwój samodoskonalenie stan gospodarki wiara w siebie wiedza | wszystkie tagi

Debata na temat kondycji gospodarki pomiędzy dwoma znanymi ekonomistami. Jeden z nich bardzo się mylił…

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!Debata liczy sobie już ponad 4 lata i czas zweryfikował słowa obu panów. Rację miał Peter Schiff, lecz w owym czasie naśmiewano się z niego, bo wykazał nieco zdrowego rozsądku i dobrze potrafił odczytać fakty. Arthur Laffer (tak, to ten pan od krzywej Laffera) nie chciał w ogóle przyjąć do wiadomości innego zdania. Zresztą niczego się chyba później nie nauczył i dalej prezentował arogancką postawę.Jest taki kawał:
Dwóch pijaczków pije tanie wino w Warszawie. Nagle jeden widzi paralotniarza, który leci wprost na Pałac Kultury, rozbija się o ścianę i spada.
- Zdzisiu, widziałeś? – pyta kolegi.
-Heniu, a co tu komentować? Jaki kraj, tacy terroryści.

Nawiązując do debaty obu panów chciałoby się skomentować: jaki kraj, tacy doradcy. To a propos Laffera, który doradzał prezydentowi Reaganowi. Nie o tym jest jednak ten wpis. Z postawy tego pana płynie cenna lekcja – nie da się napełnić naczynia, które już jest pełne. Laffer, który bądź co bądź jest postacią znaną na całym świecie, posiada tytuł akademicki doktora i można by go uznać za autorytet, myślał chyba, że posiada całą wiedzę i ma w 100% rację.

Jest to typowe dla osób, które zatrzymały się na pewnym poziomie rozwoju i dalej już nie pójdą. Najlepiej opisują to 3 słowa używane przez nich samych, kiedy rozmawia się na jakiś temat. Te słowa to „Wiem o tym” (ewentualnie „Wiem to”). Kiedy mówisz wiem o tym, ucinasz dyskusję i nie jesteś chętny drążyć tematu. Być może jest nawet coś, o czymś myślisz że wiesz, a w rzeczywistości nie wiesz, ale prezentując taką postawę już się tego nie dowiesz albo nie dopuścisz innego punktu widzenia do siebie, jak pan Laffer.

Zastanówmy się jednak – w dniu debaty media co chwilę bombardowały nas dobrymi informacjami o stanie gospodarki, nowych rekordach bitych przez giełdy, malejącym bezrobociu, hulającym PKB itd. Ludzie masowo kupowali jednostki agresywnych funduszy inwestycyjnych. Gdybyś w tamtym czasie usłyszał ową debatę, komu przyznałbyś rację? Dlaczego? Gdyby ktoś powiedział ci wtedy „Słuchaj, będzie wielki kryzys gospodarczy, akcje spadną w dół o ponad 50%”, to jak byś zareagował?

Mam nadzieję, że odpowiedziałbyś pytaniem typu „Czemu tak uważasz?” lub poprosił o rozwinięcie tej tezy. Bowiem nie da się napełnić naczynia, które już jest pełne.
Mikołaj Łagowski
WykopBlipTwitter
ocena: 3,05 (3870 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Co o przywództwie wie tańczący facet?'
Co o przywództwie wie tańczący facet?
obrazek do 'Złowić wieloryba'
Złowić wieloryba
obrazek do 'Dlaczego robimy to co robimy i jak możemy robić to lepiej?'
Dlaczego robimy to co robimy i jak możemy robić to lepiej?
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
cycu (gość)
4 listopada 2010, 18:08
No i pan Shiff wzbogacił się o centa. To co można zauważyc w wypowiedziach to to że już od pierwszych chwil debaty Shiff podaje zdroworozsądkowe argumenty, jest spokojny i pewny siebie, nie podskakuje na fotelu jak jego oponent, który to podaje jedynie liczby i statystyki jako fakt tu i teraz.Ciekawe są też inne filmiki przedstawiające opinie zarówno Shiffa, jak i innych ekonomistów, którzy dosłownie próbują zdusic i zbagatelizowac jego opinie.
ML
4 listopada 2010, 22:52
Jak pokazuje drugi z zamieszczonych powyżej filmów Pan Schiff wzbogacił się o należnośc, która w dodatku jest teraz przeterminowana. Zgadzam się, że Schiff podchodzi zdroworozsądkowo do tematu, mam też dziwne wrażenie, że w USA nie jest do końca traktowany na poważnie. Powiedziałbym nawet, że Schiff jest dla Stanów Zjednoczonych tym, kim Korwin-Mikke dla Polski - dobrze mówi, ale mało kto go słucha.
SukcesPRO
12 listopada 2010, 21:42
Naczynie pełne - załóżmy - piasku, można dopełnić wodą. Naczynie o pojemności 100 ml pomieści po 52 ml etanolu i wody, ponieważ cząsteczki wchodzą pomiędzy siebie. Gospodarki nie pobudza bezmyślne kupowanie przedmiotów nieprzydatnych, tylko inwestowanie pieniędzy przez nas lub przez firmy, którym oddajemy swoje pieniądze. Jeśli przedsiębiorstwo jest w stanie rozwijać się, produkować dobra, które klienci chcą kupować, kiedy zatrudnia wykwalifikowane, właściwe osoby na właściwe stanowiska, to wtedy pobudza gospodarkę.
Wacek (gość)
16 listopada 2010, 15:40
Z tym etanolem i wodą ciekawe, nie wiedziałem o tym.
Anik (gość)
7 maja 2011, 22:45
Super kawał hahaha :)
kobietka (gość)
26 sierpnia 2012, 21:09
hahahahaha strasznie fajne, to prawda-polska mentalnosc jest narwana, niecierpliwa
ciągle mamy poczucie misji mimo iz wenę twórczą i impuls mamy z zachodu lub innych panstw, ale to my pręzymy klatę :)fajny kawał o wnioskowaniu dówch pijaków, gdyby program w szkole był układany przez ludzi z osobowoscią a nie kujonów-papugi doktoryzujące sie na starych teoriach z lizusostwa to i ludzie byliby inni, dałoby sie rozmawiać i dogadać
©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt