Ur. 2 maja 1947 w Cromer – najmłodszy z trójki rodzeństwa. Już jako nastolatek biegał długodystansowo. Biegi wykształciły w nim determinację i postawę "niepoddawania się" pomimo przeszkód. Zanim zajął się inżynierią, studiował architekturę wnętrz i projektowanie mebli w Royal College of Art.
Jego pierwszym produktem był Sea Truck - płaskodenna łódź, mogąca zabrać na pokład jedno auto, zaprojektowana na zlecenie Rotork Engineering. Cieszyła się dużym zainteresowaniem armii, a James został szefem oddziału morskiego firmy. Przepracował dla niej łącznie 5 lat.
Pomysł na kolejny wynalazek - Ballbarrow - zrodził się, gdy kupił z żoną dom a używając tradycyjnej taczki dostrzegł jej liczne wady. Wymyślił stabilną taczkę z kulą zamiast koła, która nie niszczy trawników. Ballbarrow zdobyła połowę rynku brytyjskiego, jednak przy próbie ekspansji do Stanów Zjednoczonych szef działu sprzedaży wyszedł z pomysłem do amerykańskiej konkurencji i zagarnął rynek dla siebie. Po pewnym czasie firma Dysona popada w kłopoty finansowe i się rozwiązuje a James traci zaufanie do ludzi.
Jego najbardziej znanym dziełem jest Dyson - bezworkowy odkurzacz próżniowy o ogromnej sile ssącej. To właśnie ten odkurzacz przyniósł mu sławę i pieniądze, ale zanim to się stało przeszedł prawdziwą próbę. Odkurzaczem zainteresował się Amway i wkrótce po podpisaniu umowy licencyjnej pozwał Dysona pod pretekstem niegotowości produktu (Dyson wykonał 5 127 prototypów...). Później Dyson podpisał umowę z Johnson & Son, ale firma grała na czas i zamiast wypuścić produkt na rynek amerykański, chciała zachować status quo na rynku odkurzaczów i nigdy nie produkować. Dyson zrywa umowę a Johnson wytacza mu proces.
Ostatecznie obie firmy wycofały pozwy (w tym czasie Dyson wszystkie pieniądze wydawał na prawników) a odkurzacz został doceniony w Japonii. Za zarobione pieniądze Dyson uruchamia własną linię produkcyjną i osiąga sukces. W ciągu 20 lat sprzedaje 43 miliony sztuk najdroższych odkurzaczy na rynku pod nieznaną wcześniej marką. Obecnie jego firma zatrudnia ok. 4 000 osób, jest obecna w 52 krajach i osiąga roczną sprzedaż przekraczającą miliard funtów rocznie. W 2011r jego majątek został oszacowany na 1 450 mln funtów brytyjskich, co dało mu 43 pozycję na liście najbogatszych Brytyjczyków.
Dyson wspiera młodych wynalazców - ufundował
nagrody Dysona. Dodatkowo prowadzi jedną z najbardziej innowacyjnych firm w Wielkiej Brytanii - w 2010r przeznaczył 45 mln funtów na badania i rozwój. Nie lubi biznesu a w swojej firmie zakazał noszenia garniturów - jak twierdzi krępują one umysł.
Ostatnio ukazał się ciekawy artykuł w GW o Dysonie:
tutaj oraz
tutaj.