Seth Godin, marketingowy guru, popularny bloger (
www.sethgodin.com) przedstawia w tej książce koncepcję
plemienia. Nie chodzi tu o pradawną formę wspólnoty społecznej, ale o grupę ludzi, którzy w coś wierzą i są zdeterminowani, aby pod przywództwem charyzmatycznego lidera osiągnąć swój cel.
Plemię takie może istnieć w ramach jakiejś religii, firmy czy innej organizacji. Może być też grupą ludzi, którzy razem nie należą do jakiejkolwiek wspólnoty. Mogą to być ludzie o podobnych zainteresowania, czy poglądach. przede wszystkim muszą mieć określony
cel i
wiarę.
Dzięki swojej sile plemiona mogą zmieniać panujący stan rzeczy. Wprowadzanie zmian zazwyczaj nie podoba się zdecydowanej większości, która będzie dążyć do utrzymania status quo. Dawniej ludzi, którzy takie zmiany wprowadzali, nazywano heretykami i palono ich na stosach. Obecnie heretyków się już nie eksterminuje. Godin przekonuje, że każdy, bez względu na stan posiadania, pozycję społeczną, czy zawodową, może zostać przywódcą plemienia i poprowadzić go do wspólnego celu. Udowadnia, że nie potrzeba do tego nie wiadomo jakiej liczby ludzi.
Autor przedstawia wiele przykładów ludzi, którzy mieli odwagę wyjść z jakąś ideą, zgromadzili wokół niej zwolenników i wbrew wszystkiemu doprowadzili do jej zrealizowania. Książka jest napisana w nieco nietypowy sposób: nie ma rozdziałów, tylko dużą liczbę akapitów. Czyta się ją lekko i szybko (mały format, ok. 130 stron).
Polski podtytuł książki ("Zostań internetowym przywódcą", w oryginale książka nosi tytuł: "Tribes: We Need You to Lead Us" - czyli: "Plemiona: potrzebujemy, abyś nas poprowadził") może być nieco mylący, gdyż autor pisze ogólnie o możliwościach jakie dają plemiona prowadzone przez zdeterminowanego lidera, wspominając przy tym jak internet ułatwia m.in. tworzenie i komunikację wewnątrz takich plemion.
To jest na prawdę dobra lektura, zwłaszcza dla kogoś, kto chce wprowadzić jakieś zmiany w grupie społecznej, w której funkcjonuje (firma, grupa rówieśników, szkoła, osiedle itd.), albo chce osiągnąć cokolwiek, co wymaga zaangażowania więcej niż jednej osoby. W ciekawy sposób objaśnia funkcjonowanie zdeterminowanych grup ludzi i siłę ich oddziaływania.
Warto obejrzeć rozmowę Setha Godina z Loikiem Le Meurem, w której ten pierwszy przekonuje, dlaczego warto mieć swoje plemię: