Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Informacje > Dotacje unijne szansą dla biznesu
27 lipca 2010 (zmod.: 26 kwietnia 2011)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Dotacje unijne szansą dla biznesu

Tagi: dotacje unijne przedsiębiorczość | wszystkie tagi

Prowadzenie własnej firmy to jeden z najpewniejszych sposobów na trwałe wzbogacenie, zdobycie majątku, osiągnięcie statusu rentiera oraz docelowo uzyskanie wolności finansowej. Dzięki dotacjom unijnym można to wszystko osiągnąć szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!

Dla biznesu pieniądze są, jak powietrze dla człowieka – nie można bez niego przetrwać. Dotychczas przedsiębiorca, który potrzebował pieniędzy na inwestycje, szedł do banku po kredyt, następnie przeprowadzał inwestycje i płacił raty z odsetkami przez czas określony w umowie. Inwestycja musiała zapewnić przychód większy od miesięcznych rat kredytu oraz zapewnić przedsiębiorcy jakiś zysk – w przeciwnym wypadku nie miała sensu ekonomicznego. Musiała spłacić 100% kredytu.

Dzięki dotacjom sytuacja uległa znacznemu uproszczeniu. Przedsiębiorca potrzebujący pieniędzy na inwestycje nadal idzie po kredyt do banku, ale po ukończeniu inwestycji znaczna część jego zobowiązania zostanie spłacona pieniędzmi unijnymi. Poziom dofinansowania zależy od działania, z którego startuje firma oraz jej wielkości, najczęściej waha się w przedziale 30-60% wartości inwestycji i może być niekiedy liczony w milionach złotych. Dla beneficjentów oznacza to zakupy z kilkudziesięcioprocentową promocją! Pieniądzmi, które wcześniej trzeba było oddać bankowi, można teraz dysponować.

Dotacje mogą wspomóc zarówno firmy innowacyjne, jak i przeciętną firmę budowlaną. Można starać się o dofinansowanie na zakup potrzebnych maszyn i urządzeń, budowę i modernizację nieruchomości, zakup licencji i oprogramowania, badania, rozwój projektów internetowych a nawet rozwój działalności eksportowej i wiele, wiele innych. Wszystko zależy od działania, z którego ubiega się o wsparcie.

Jest oczywiście szereg warunków, które musi spełnić przedsiębiorca, aby taką dotację uzyskać. Musi m. in. wypełnić skomplikowany wniosek zgodnie z wytycznymi do danego konkursu, przedstawić biznesplan, załączyć obszerną dokumentację i złożyć całość w terminie naboru. Wszystko to sprawdzi później skrupulatnie urzędnik. Ci, którzy mają wiele czasu i/lub niewiele pieniędzy, zwykle przygotowują dokumentację samodzielnie konsultując się z urzędnikami, a jest to długi i żmudny proces wymagający wielu godzin wytężonej pracy. Osoby w lepszej sytuacji materialnej, lub bardziej zabiegane, korzystają zazwyczaj z pomocy firm zewnętrznych, zlecając im opracowanie dokumentacji.

Oba sposoby są dobre i żaden nie gwarantuje w 100% powodzenia, ale szanse rosną, kiedy do pracy zabierze się profesjonalista. Złożone wnioski podlegają później ocenie, zazwyczaj dwustopniowej. W pierwszym etapie dokonuje się oceny formalnej – w uproszczeniu urzędnik sprawdza czy wniosek o dofinansowanie został przygotowany poprawnie i czy załączone są wszystkie wymagane dokumenty. Większość z tych projektów, które odpadają na ocenie formalnej to wnioski przygotowane samodzielnie.

W drugim etapie dokonuje się oceny merytorycznej, tzn. wniosek zbiera punkty za poszczególne elementy, np. wpływ inwestycji na środowisko, zwiększenie zatrudnienia w firmie i inne. Następnie wnioski sortuje się wg liczby zdobytych punktów i przyznaje się im dofinansowanie w tejże kolejności aż do wyczerpania puli pieniędzy przeznaczonych na konkurs. Zazwyczaj chętnych jest więcej, niż środków, a dobrze opisany projekt może dostać więcej punktów, niż taki sam projekt napisany przez laika.

Dla osób chcących skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej przy opracowaniu wniosku zapraszam do kontaktu pod nr 609 166 809.
Mikołaj Łagowski
WykopBlipTwitter
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
Na razie nikt nie dodał komentarza :-/. Twój może być pierwszy!
©copyright 2008-2019 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt