Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Rankingi > Najbardziej wpływowi miliarderzy świata 2010
30 stycznia 2010 (zmod.: 31 stycznia 2010)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+
Edycja:2010

Najbardziej wpływowi miliarderzy świata 2010

Tagi: carlos slim lista najbogatszych michael bloomberg najbogatsi ludzie silvio berlusconi wagit alekperow warren buffett wpływy władza | wszystkie tagi

Połączenie władzy i dużego majątku daje... jeszcze większą władzę i ogromne wpływy. Prezentowana lista obejmuje ludzi posiadających ogromne fortuny i sprawujących ważne funkcje polityczne lub kontrolujących kluczowe gałęzie gospodarki.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!

Lp.Imię i nazwiskoWiekKrajnajważniejsze stanowisko
1.Michael Bloomberg67USAburmistrz Nowego Jorku
2.Silvio Berlusconi73Włochypremier Włoch
3.Wagit Alekperow59Rosjaprezes Łukoila
4.Carlos Slim Helu70Meksykprezes Telmex, Telcel i América Móvil
5.Saad Hariri39Libanpremier Libanu
6.Warren Buffett79USAprezes Berkshire Hathaway
7.Mukesh Ambani52Indieprezes Reliance Industries
8.Li Ka-shing81Hongkong (Chiny)prezes Cheung Kong Holdings, Hutchison Whampoa i Fundacji Li Ka-shinga
9.Edward Johnson i Abigail Johnson79 i 48USAprezesi Fidelity Investments
10.Bill Gates54USAprezes Fundacji Billa i Melindy Gates
Źródło: Forbes

Wraz z wielkimi pieniędzmi idzie wielka władza. Prezentowany ranking wyróżnia zarówno polityków mających wielomiliardowe majątki oraz bogaczy, których firmy mają ogromny wpływ na kluczowe branże gospodarki.

Listę otwiera Michael Bloomberg, burmistrz uznawanego za "stolicę świata" Nowego Jorku. Niedawno wygrał wybory (wydając 100 mln dolarów na kampanię) i rozpoczął trzecią już kadencję na tym stanowisku. Źródłem jego bogactwa jest Bloomberg LP - potentat w branży mediowej.

Innym magnatem mediowym jest drugi w rankingu Silvio Berlusconi. Będąc premierem jednego z najbogatszych państw Unii Europejskiej może wywierać duży wpływ na politykę światową. Na prezentowanej liście jest bez wątpienia najbardziej rozpoznawalnym politykiem.

Trzeci na liście Wagit Alekperow jest przykładem połączenia władzy i ogromnego wpływu na gospodarkę. Kierowany przez niego Łukoil, którego miliarder ma ponad 20% udziałów, jest drugą największą firmą naftową na świecie.

Kolejnym bogaczem o dużym wpływie na ważną gałąź gospodarki jest trzeci najbogatszy człowiek globu, Carlos Slim. Oprócz kontrolowania wielkiej firmy telekomunikacyjnej jest zaangażowany w rozmaite projekty charytatywne.

Kolejny polityk na liście to Saad Hariri kontrolujący wielki konglomerat firm budowlanych, telekomunikacyjnych i deweloperskich - Saudi Oger. Uważany jest za postępowego polityka, którego głównym celem jest odbudowa Libanu po wojnie domowej i zagranicznych ingerencjach.

Drugi Amerykanin na liście, Warren Buffett, jest inwestorem giełdowym. Jako przeciwnik dziedziczenia majątku zdecydował się zapisać pokaźną część swojej fortuny fundacji Gatesów.

Mukesh Ambani jest kolejnym przykładem miliardera o dużych wpływach na gospodarkę. Jest najbogatszym człowiekiem w Indiach i jako właściciel oraz prezes Reliance Industries ma ogromny wpływ na przemysł energetyczny.

Pochodzący z Hongkongu najbogatszy człowiek Azji Wschodniej, Li Ka-shing, jest m.in. ważnym producentem energii elektrycznej oraz deweloperem.

Ostatnie dwie pozycje w rankingu zajęli kolejni Amerykanie: Edward i Abigail Johnson oraz najbogatszy człowiek świata, Bill Gates. Duet Johnsonów (ojciec i córka) kieruje największym amerykańskim funduszem inwestycyjnym - Fidelity Investments (Johnsonowie posiadają 49% udziałów w funduszu), który zarządza 3,2 bln dolarów (odpowiednik aż 22% PKB Stanów Zjednoczonych).
Bill Gates znany przede wszystkim jako założyciel największego przedsiębiorstwa produkującego oprogramowanie komputerowe. Od niedawna nie jest już szefem Microsoftu i skupił się na prowadzeniu, wraz ze swoją żoną, działalności charytatywnej w ramach Fundacji Billa i Melindy Gates.

Rafał Bednarz

WykopBlipTwitter
« poprzedni
następny »

Podobne publikacje

obrazek do 'Najbogatsi ludzie świata 2013'
Najbogatsi ludzie świata 2013
obrazek do 'Najbogatsi ludzie świata 2012'
Najbogatsi ludzie świata 2012
obrazek do 'Najbogatsi ludzie świata 2015'
Najbogatsi ludzie świata 2015
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
Na razie nikt nie dodał komentarza :-/. Twój może być pierwszy!
©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt