Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Rankingi > Największe firmy IT na świecie 2010
24 lutego 2011 (zmod.: 6 kwietnia 2011)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+
Edycja:2010

Największe firmy IT na świecie 2010

Tagi: firma firmy informatyczne firmy it hardware informatyka it it services komputery najbogatsze firmy najbogatsze firmy informatyczne największe firmy największe firmy informatyczne oprogramowanie przedsiębiorstwo software | wszystkie tagi

IT to jeden z głównych motorów napędowych gospodarki światowej ostatnich dekad. Przedstawiamy zestawienie największych firm pod względem przychodów ze sprzedaży oprogramowania, usług i sprzętu informatycznego.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!

Lp.Nazwa firmyKrajPrzychody ze sprzedaży oprogramowania, usług i sprzętu informatycznego w mln USD w 2009 r.
1.HPUSA116 245
2.SamsungKorea Południowa75 531
3.IBMUSA74 933
4.MicrosoftUSA61 159
5.NokiaFinlandia59 042
6.DellUSA53 585
7.FujitsuJaponia50 662
8.FoxconnTajwan44 573
9.ToshibaJaponia40 057
10.CiscoUSA36 633
Źródło: Software Top 100

Tak jak wspomniano na wstępie, o kolejności w rankingu decydują całkowite przychody ze sprzedaży software'u (oprogramowania), hardware'u (sprzętu komputerowego) i IT services (usług informatycznych). Dzięki takiemu wyborowi kryteriów można w najdokładniejszym możliwym stopniu przedstawić zestawienie największych firm IT na świecie.

W zestawieniu dominują firmy ze Stanów Zjednoczonych (aż pięć w czołowej dziesiątce) i z Azji (cztery firmy na liście). Stawkę uzupełnia znany producent telefonów komórkowych z Finlandii. Warto zaznaczyć, że wszystkie kraje, z których pochodzą największe firmy informatyczne świata,to gospodarki wysoko rozwinięte, o dużych inwestycjach w innowacyjność. W czołowej "10" nie ma przedsiębiorstw z rynków wschodzących, takich jak Chiny czy Indie. Pomimo tego wiele produktów firm amerykańskich czy europejskich jest wytwarzanych w Azji.

Liderem listy jest Hewlett-Packard, który po przejęciu Compaqa w 2001 stał się największym sprzedawcą sprzętu komputerowego na świecie. HP bardzo duże przychody czerpie też ze sprzedaży usług informatycznych (drugi największy sprzedawca tych usług).

Drugi na liście Samsung Electronics w rzeczywistości wyprzedza HP pod względem całkowitych przychodów, jednak biorąc pod uwagę tylko przychody it ustępuje amerykańskiemu gigantowi.

Trzeci na liście IBM (International Business Machines) drugiemu na liście Samsungowi ustępuje minimalnie. IBM większość swoich przychodów czerpie ze sprzedaży usług informatycznych (jest liderem w tym zestawieniu) i oprogramowania (wicelider). Dużo mniejsze znaczenie ma dla niej sprzedaż hardware'u.

Czwarty jest Microsoft. Firma Billa Gatesa to de facto pierwsza na świecie firma programistyczna z prawdziwego zdarzenia. Przez przez wiele lat swojej aktywności doszła do pozycji największego producenta oprogramowania, którym jest do dziś. Gigant z Redmont jest również najbardziej dochodową firmą w zestawieniu (największy zysk netto).

Kolejne przedsiębiorstwa na liście to głównie firmy hardware'owe, co pokazuje, że ta część IT ma wciąż bardzo duże znaczenie dla branży informatycznej.

Rafał Bednarz

WykopBlipTwitter
« poprzedni
następny »

Podobne publikacje

obrazek do 'Największe banki świata 2011'
Największe banki świata 2011
obrazek do 'Największe polskie firmy wg
Największe polskie firmy wg "Polityki" 2010
obrazek do 'Najbardziej dochodowe firmy świata 2011'
Najbardziej dochodowe firmy świata 2011
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
mazi (gość)
4 sierpnia 2011, 01:35
A gdzie Apple?
©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt