Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Cena diamentów, czyli patrz pod nogi
9 lutego 2011 (zmod.: 9 lutego 2011)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Cena diamentów, czyli patrz pod nogi

Kategoria: mentalność
Tagi: ceny diamentów diamenty cena inwestycje w diamenty praca na etacie przekonania złoto i diamenty | wszystkie tagi

Pewnego razu w Afryce…

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!


Cena diamentów jest ogromna, jeśli nie potrafisz ich dostrzec.
… żył sobie farmer imieniem Sam, który przez całe życie ciężko pracował na swojej ziemi. Wstawał wcześnie i od rana uprawiał rolę, a pracę kończył dopiero przed zmrokiem. Wszystkiego nauczyli go rodzice, którzy z kolei wszystkiego nauczyli się od swoich rodziców. Sam wiedział czym jest ciężka praca.

Pewnego dnia w głowie zaświtała mu myśl: „Pracuję ciężko dzień i noc i poza drobnymi przyjemnościami niewiele mam od życia. Słyszałem, że są ludzie, którzy bardzo szybko wzbogacili się poszukując diamentów.” Farmer rozmarzył się przez chwilę wyobrażając sobie górę pieniędzy i wszystkie zachcianki, które mógłby wtedy spełnić, ale szybko wrócił do rzeczywistości niosąc kolejne wiadro z wodą.

Mijał czas i z jakiegoś powodu myśl ta wracała do niego coraz częściej. Na początku odpędzał ją od siebie, ale z czasem zaczął coraz mocniej się nad nią zastanawiać. „Może poszukiwanie diamentów to wcale nie taki głupi pomysł?” – pomyślał. Po kolejnych kilku tygodniach był już pewien: „Nie chcę już dłużej pracować na roli, jak moi rodzice. Znajdę diamenty i zostanę bogaty”.

Farmer szybko znalazł kupca na ziemię wraz z domem, w którym mieszkał. Sprzedał wszystko a potem podążył za swoim marzeniem. Wyjechał daleko od rodzinnych stron i rozpoczął poszukiwania. Mijał czas, ale szczęście mu nie sprzyjało. Jedynie od czasu do czasu udawało mu się znaleźć pojedyncze, niewielkie diamenty. Po kilku latach wydał ostatnie pieniądze i zmarł z głodu.

Tymczasem człowiek, który kupił farmę Sama jeszcze w tym samym miesiącu zaczął kopać dół w ziemi i znalazł diament. Po chwili wykopał następny i kolejny. Wkrótce okazało się, że farma była jednym z najbogatszych złóż diamentów odkrytych w Afryce, a człowiek ów został właścicielem dużej kopalni i stał się bogatym człowiekiem. Przez całe życie diamenty leżały pod nogami Sama, ten jednak nie potrafił ich dostrzec, za co zapłacił najwyższą cenę.

Historia ta uzmysławia kilka rzeczy. Po pierwsze większości naszych zachowań i przekonań uczymy się od naszych rodziców lub bardzo bliskich nam osób (otoczenie). Po drugie jeśli zaczniemy się nad nimi (przekonaniami) zastanawiać a następnie je kwestionować, możemy je zmienić na inne (lepsze lub gorsze). Po trzecie – pracuj mądrze, a nie ciężko – świat jest pełen ubogich, ciężko pracujących ludzi. Tak czy inaczej będziesz ciężko pracować, ale równie dobrze możesz się trochę zastanowić nad tym co robisz, pracować mądrzej i wzbogacić się.

Po czwarte i najważniejsze – diamenty leżą pod naszymi stopami. W tej historii diament symbolizuje ludzi, którzy nas otaczają oraz nadarzające się co jakiś czas okazje. Wszystko co trzeba zrobić to potrafić je dostrzec, a następnie mądrze wykorzystać.
Mikołaj Łagowski
WykopBlipTwitter
ocena: 2,99 (3194 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Jak długo przeżyjesz, jeśli jutro stracisz pracę?'
Jak długo przeżyjesz, jeśli jutro stracisz pracę?
obrazek do 'Jak państwo łupi obywateli'
Jak państwo łupi obywateli
obrazek do 'Will Smith mówi o sukcesie'
Will Smith mówi o sukcesie
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
marcin (gość)
10 lutego 2011, 01:05
Myślę,że najlepiej pracować zarówno mądrze jak i ciężko. Praca ciężka ale głupia powoduje frustrację,a mądra,ale leniwa nie daje (na ogół) 100% efektów.
ML
10 lutego 2011, 10:38
Dobra uwaga
©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt