Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Filozofia spokojnego bogacenia się cz. 1
26 kwietnia 2011 (zmod.: 3 maja 2011)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Filozofia spokojnego bogacenia się cz. 1

Kategoria: wolność finansowa
Tagi: bogactwo oszczędzanie sukces umysł wolność finansowa wyznaczanie celów zarządzanie pieniędzmi | wszystkie tagi

Różne drogi prowadzą do bogactwa – można mieć nieco szczęścia i poślubić milionera, dostać spadek, rozkręcić z sukcesem firmę, wygrać w totka, dobrze inwestować itd. Są też inne drogi, a dzisiejszy artykuł poświęcony jest spokojnemu, lecz konsekwentnemu budowaniu swojego bogactwa na przestrzeni lat.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!

Oto 15 punktów, które krótko tłumaczą filozofię spokojnego bogacenia się.

  1) Bogactwo zaczyna się w głowie – jest to praca nad sobą i kontrola swoich nawyków i emocji. Jeśli dobrze się zastanowić prawie każdy z nas wydaje mnóstwo pieniędzy na niepotrzebne rzeczy, które użyte raz lub wcale zajmują potem tylko miejsce w domu/mieszkaniu. Mogą to być ciągle nowe ubrania, prenumeraty pism, gry komputerowe i in. Przeznaczając na nie wolne środki sabotujesz swój finansowy sukces. Możesz to zmienić.

  2) Wyznaczaj cele – bez nich nie wiesz, w jakim kierunku podążasz, dlatego łatwo ulegniesz różnym pokusom po drodze, których potem będziesz żałował. Zbierając na konkretny cel (np. dom, wymarzone wakacje, studia dla dzieci) dużo łatwiej utrzymać dyscyplinę i motywację. Zmusisz siebie samego do wydawania pieniędzy na rzeczy potrzebne i ważne. Bardzo pomocna może okazać się druga osoba, która co pewien czas będzie cię rozliczać z osiągniętych rezultatów. Ponadto wyznaczanie celów dotyczących zarobków (na godzinę, dzień, miesiąc, kwartał, rok) jest rzuceniem samemu sobie wyzwania, pobudza do działania.

  3) Wydawaj mniej, niż zarabiasz – żeby budować bogactwo trzeba mieć z czego budować. Dlatego ogranicz wydatki i równocześnie popracuj nad zwiększeniem swoich zarobków. Jest to pewna droga do pozbycia się zadłużenia i budowy swojego bogactwa.

  4) Najpierw płać sobie oszczędzanie musi się stać priorytetem. Z każdej otrzymanej pensji od razu przelej część pieniędzy na konto wolności finansowej, choćby miała to być nawet mała kwota. W miarę wzrostu zarobków i wykształcania lepszych nawyków będziesz oszczędzał więcej.

  5) Małe kwoty mają znaczenie – sukces finansowy składa się z wielu drobnych nawyków. Jeśli masz w zwyczaju wydawać codziennie lub prawie codziennie niewielkie kwoty na drobne przyjemności, np. kawa, papierosy, drink, ciastko etc., przelicz, jak duża kwota uzbiera się w ciągu roku. Ponieważ takich drobnych wydatków jest mnóstwo jest też na czym poćwiczyć cięcie kosztów. Dobre nawyki oraz oszczędny (bez popadania w przesadę) tryb życia w miarę upływu czasu robią ogromną różnicę.

  6) Duże kwoty także mają znaczenie – jeśli nosisz się z zamiarem dokonania dużego wydatku, np. kupujesz mieszkanie, budujesz dom, zmieniasz samochód, to naprawdę warto poświęcić trochę czasu na znalezienie dobrej oferty. Na przemyślanym zakupie możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy. Nie obejdzie się bez porównania wielu ofert (również dotyczących finansowania), dlatego upłynie trochę czasu nim podejmiesz decyzję. Kiedy już to zrobisz, trzymaj się jej.

  7) Żółw wygrywa wyścig z zającem – zupełnie jak w słynnej bajce. Zmiany nie mają być jednorazowe, chodzi o zmianę twojego stylu życia. Powinno się to odbywać w zgodzie ze samym sobą i sprawiać przyjemność, bo będzie trwało długo. Nagrodzeni zostaną ci, którzy pracują konsekwentnie i wytrwale robiąc to, co lubią.

Przejdź do drugiej części atykułu.
Mikołaj Łagowski
WykopBlipTwitter
ocena: 3,02 (3222 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Jak zgromadzić sporą sumę zaczynając od zera? cz. 2'
Jak zgromadzić sporą sumę zaczynając od zera? cz. 2
obrazek do 'Jak zgromadzić sporą sumę zaczynając od zera? Cz. 1'
Jak zgromadzić sporą sumę zaczynając od zera? Cz. 1
obrazek do 'Zarządzanie swoimi pieniędzmi'
Zarządzanie swoimi pieniędzmi
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
Na razie nikt nie dodał komentarza :-/. Twój może być pierwszy!
©copyright 2008-2022 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt