Pierwszy krok to uświadomienie sobie, jak rozwijały się Twoje przekonania. Mogą one być wynikiem przekonań osób, które Cię wychowywały, lub wynikiem obserwacji Twojego otoczenia. Zapewne często słyszałeś różne stwierdzenia na temat pieniędzy. Mogły być one dla ciebie podporą lub przeszkodą na drodze do zamożności. Największy wypływ mają na Ciebie ludzie, z którymi przebywasz najwięcej.
- Kim byli ludzie, którzy do 18 roku życia mieli na Ciebie największy wpływ? (rodzice, koledzy, dalsza rodzina, nauczyciele, znani ludzie itd.)
- Kto obecnie ma na Ciebie największy wpływ? (partner(ka), przyjaciele, rodzice, współpracownicy, znani ludzie itd.)
- Jaki jest stosunek tych wszystkich ludzi do pieniędzy? Czy udzielają Ci rad finansowych?
1 osoba
2 osoba itd.
Wszyscy ci ludzie oddziaływali, lub nadal oddziałują na Twoje poglądy dotyczące finansów (i innych dziedzin). Powinieneś wiedzieć, że ich poglądy mogą ukrywać ich własne słabości, np. osoba bojąca się podejmowania ryzyka prawdopodobnie powie Ci, żebyś nie ryzykował. Chociaż rady są dawane zazwyczaj w dobrej wierze to jednak nakładają na Ciebie ograniczenia (będziesz się bał podjąć ryzyko). Musisz nauczyć się selektywnego przyjmowania rad od ludzi, słuchaj rad od osób, które osiągnęły to, co Ty chcesz osiągnąć. Pozostałe rady możesz zignorować. Nie szukaj rad w najbliższym otoczeniu, tylko tam, gdzie możesz dostać najlepsze wskazówki.
Twoje przekonania mogły się długo kształtować, ale możesz je zmienić. Możliwe, że jeszcze niedawno podobało Ci się ubranie, które dziś wydaje Ci się nieatrakcyjne. Byłeś zakochany, a teraz już nie jesteś. Trudność w zmianie przekonań polega na tym, że chcesz zachowywać się konsekwentnie. Konsekwentna postawa jest także hołubiona przez społeczeństwo, a brak konsekwencji wytykany palcami („Ty to się zachowujesz jak trzcina na wietrze”).
Zmiana przekonań nie współgra z konsekwencją, ale to cię nie powinno powstrzymywać. Ja ten brak konsekwencji w stosunku do własnych przekonań określam mianem elastyczności. Twój stosunek do samego siebie tworzy Twoje „ja”. To, w co wierzysz, decyduje o Twojej sytuacji, jest odzwierciedleniem Twojego życia. Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś.
Opinię na dany temat można porównać do blatu stołu, a doświadczenie do jego nóg. Aby powstała jakaś opinia, potrzebne są Ci przynajmniej 3 nogi, a jeszcze lepiej, gdy jest ich więcej. Jeśli brakuje Ci twoich własnych doświadczeń, podpytujesz znajomych, szukając w ich słowach potwierdzenia swojego przekonania, np. „Ta dzisiejsza młodzież to taka hołota”. Będziesz tak twierdzić, jeśli spotkały Cię jakieś przykrości ze strony dzisiejszej młodzieży. Jeśli dodatkowo bliska ci osoba opowie o swoich negatywnych przeżyciach z młodzieżą, to utwierdzasz się w słuszności swojej opinii.
Czy pieniądze wypaczają charakter? Wiele osób twierdzi, że tak, ale jak można poznać prawdziwy charakter człowieka, który całe życie żył w biedzie i nie miał możliwości korzystania z życia (bo nie było go stać)? Kiedy niespodziewanie dostanie do ręki dużą gotówkę, zmienia się nie do poznania. Być może to jest jego prawdziwy charakter, który pieniądze obnażają? Po prostu wcześniej nie miał możliwości pokazać, jakim człowiekiem jest naprawdę. Sam widzisz, że na tą samą sprawę można patrzeć w różny sposób.
Nie ma właściwych i niewłaściwych przekonań. Większość z nich można interpretować na 2 lub więcej sposobów, jak chociażby wyżej wspomniane niekonsekwencja i elastyczność. Wiedz jednak, że Twoje przekonania mogą Cię przybliżać, lub oddalać od wyznaczonych celów. Naturalnie musisz je mieć wyznaczone. Zastanów się najpierw nad swoimi celami długoterminowymi, które to wyznaczą drogę celom krótkoterminowym. Uwzględnij 5 obszarów Twojego życia: zdrowie, finanse, stosunki międzyludzkie, uczucia i sens życia. Pomoże Ci seria pytań: