Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Różnica między wdzięcznością a zadowoleniem
27 czerwca 2008 (zmod.: 12 listopada 2008)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Różnica między wdzięcznością a zadowoleniem

Kategoria: mentalność
Tagi: rozwój sukces szczęście wdzięczność wyzwania zadowolenie | wszystkie tagi

Wspólną cechą wielkich ludzi było i jest niezadowolenie z dotychczasowego stanu rzeczy. Bardzo wielu ludzi sukcesu pochodziło z biednych rodzin. Wraz z upływem czasu, wzrastało w nich niezadowolenie. Nie chcieli zaakceptować biedy i wszystkiego, co się z nią wiąże. To niezadowolenie stało się ich siłą napędową. A jednak niezadowolenie kojarzy się negatywnie. Dzieje się tak, ponieważ mylimy wdzięczność z zadowoleniem, chociaż za każdym z tych słów kryje się zupełnie różne znaczenie.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!

Wdzięczność to ważne uczucie. Tłumi strach i niepewność co do przyszłości. Powinieneś być wdzięczny za wszystko, co Cię otacza: rodzinę i bliskich, dobra materialne, za to, że kochasz i jesteś kochany itd. Niezależnie od tego, jak wiele posiadasz (nawet jeśli masz niewiele), powinieneś być za to wszystko wdzięczny. Jeżeli jednak tak nie jest, nie będziesz też odczuwał wdzięczności w przyszłości, nawet jeśli Twoja sytuacja się poprawi.

Uczucie to stanowi klucz do szczęścia, mając je, nie można być nieszczęśliwym. Powinieneś ciągle dążyć do tego, żeby otrzymywać rzeczy, które chcesz mieć (nazywamy to sukcesem), a jednocześnie być wdzięcznym za to co już masz. To właśnie jest klucz do szczęścia.

Zgoła innym uczuciem jest zadowolenie. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której czujesz się zadowolony z tego, co masz i kim jesteś. Osoba z siebie zadowolona przestaje podejmować dalsze wysiłki i nie rozwija się, zamyka się wręcz na dalszy rozwój. Z drugiej strony tak długo, jak odczuwasz niezadowolenie dane Ci jest zmieniać się i rozwijać.

Za pojęciem zadowolenia kryje się zobojętnienie i lenistwo. W dodatku ludzie zadowoleni uważają siebie za dobrych i szlachetnych i nie widzą, że wraz z zahamowaniem ich rozwoju przychodzi pogorszenie wyników i wkrótce na horyzoncie pojawiają się osoby lepsze, które nie czują zadowolenia. Co gorsza im dłużej trwa się w tym stanie, tym ciężej jest się z niego wydostać. Zapamiętaj – nigdy nie wolno Ci się zadowalać tym, co już osiągnąłeś.

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w swojej dziedzinie, musisz ciągle przeć do przodu. Niezadowolenie Ci w tym pomoże, stanie się Twoją siłą napędową. Osoba niezadowolona jest świadoma tego, że jej ostateczny cel nigdy nie zostanie w pełni zrealizowany, ale będzie czerpać ogromną satysfakcję z drogi do niego wiodącej. Ludzie, którzy ciągle chcą się rozwijać i osiągają sukcesy mówią, że odczuwają stres po osiągnięciu swojego celu, kiedy na horyzoncie nie ma następnego. Nie potrafią nagle wrócić do przeciętności, kiedy zasmakowali „czegoś więcej”.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i poszukujesz pracowników wybieraj osoby niezadowolone. To właśnie są ludzie głodni sukcesów, którzy popchną Twoją firmę do przodu. Musisz bowiem zachęcać i motywować ludzi do dalszego działania, co w przypadku osób zadowolonych jest niezmiernie trudne. Wiedz, że z człowiekiem zadowolonym nie będziesz mógł współpracować. Nie ma tez sensu przekonywać go, że niezadowolenie jest dobre – każdy człowiek ma prawo żyć tak, jak uważa za słuszne.

Osoby niezadowolone tylko czekają na okazję, żeby się wykazać. Są ambitne i mają wysokie oczekiwania od życia, możesz być pewien, że będą także dużo wymagać od siebie. Jedyne co musisz zrobić, to stworzyć im szanse na rozwój.

Ludzie sukcesu są wdzięczni za to co mają, ale nie wyobrażają sobie życia w przyszłości w takich warunkach, jak obecnie. Ty także nigdy nie spoczywaj na laurach, tylko ciągle szukaj nowych dróg rozwoju (więcej nt. rozwoju osobistego piszę w artykule "Ciągła nauka i doskonalenie siebie"). Bądź niezadowolony i przyj do przodu.
Mikołaj Łagowski
WykopBlipTwitter
ocena: 2,97 (3328 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Dlaczego robimy to co robimy i jak możemy robić to lepiej?'
Dlaczego robimy to co robimy i jak możemy robić to lepiej?
obrazek do 'Siedem praw psychiki'
Siedem praw psychiki
obrazek do 'Szybkie czytanie'
Szybkie czytanie
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
Na razie nikt nie dodał komentarza :-/. Twój może być pierwszy!
©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt