Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Skuteczne zapamiętywanie cz.2
27 czerwca 2008 (zmod.: 27 grudnia 2011)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Skuteczne zapamiętywanie cz.2

Kategoria: samodoskonalenie
Tagi: czytanie mapy myśli pamięć podświadomość uczenie się wiedza zarządzanie czasem | wszystkie tagi

Wiedza była, jest i będzie w cenie. Niektórzy ludzie posiadają naprawdę ogromną wiedzę w poszczególnych dziedzinach. Jak ją zdobyli? Stało się to prawdopodobnie na 2 sposoby: albo poświęcili ogromną ilość czasu by ją posiąść, albo uczyli się „ z głową”.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!

Żeby sobie coś przypomnieć dobrze jest odtworzyć warunki zaistniałe podczas zdarzenia (informacji), które chcemy sobie przypomnieć. Przykład: wychodząc z pokoju zapominasz po co właściwie wyszedłeś. Po powrocie do pokoju prawdopodobieństwo, że sobie przypomnisz, rośnie.

Widziałem kiedyś film, w którym dwóch Amerykanów pojechało do Niemiec na Oktoberfest, a kompletnie pijani trafili przypadkiem na tajne międzynarodowe mistrzostwa w piciu piwa. Po porażce z gospodarzami imprezy stworzyli drużynę, trenowali cały rok i powrócili na miejsce. Niestety żaden z nich nie potrafił sobie przypomnieć, gdzie odbywały się owe mistrzostwa, byli wówczas tak pijani, że zapomnieli drogi. Wtedy to jeden z członków drużyny zasugerował, żeby kapitan (który startował rok wcześniej) upił się do utraty pamięci. Po wypiciu kapitan przypomniał sobie drogę, a Amerykanie zrewanżowali się Niemcom. Ta historia pokazuje w zabawny sposób prawdziwość opisanej tu metody.

Odtwórz warunki w których coś się zdarzyło, a na pewno sobie to przypomnisz. Jest to też dobry argument za tym, aby do wszelkich pisemnych egzaminów uczyć się na siedząco przy biurku. Ma to też zastosowanie przy nauce języków obcych – najlepiej uczy się ich zagranicą lub z obcojęzycznym lektorem. Widać wtedy zastosowanie danych słów, słyszymy też poprawny akcent. Jeżeli o czymś zapomnimy na chwilę i nie możemy sobie przypomnieć co to było, skuteczną metodą jest powolne wypowiadanie alfabetu z krótką pauzą na każdej z liter. Ułatwiasz w ten sposób podświadomości skojarzenie wyrazu.

Wyróżnienie z tła także sprzyja lepszemu zapamiętywaniu. Jeśli mówimy tu o tekście warto stosować zakreślanie, podkreślanie, pogrubienie czy kursywę - generalnie każdy zabieg wyróżniający ważną część tekstu. Powtarzanie zaznaczonych fragmentów pozwoli lepiej odświeżyć je w naszej pamięci. Zapamiętujemy lepiej to, co mocniej kontrastuje z tłem, słabiej natomiast elementy się z nim stapiające.

Dobrze, gdy nauka jest ostatnią rzeczą, którą robisz w ciągu dnia – podczas snu nie uczysz się niczego nowego a zdobyta wiedza się utrwala. Pamiętaj – po wieczornej nauce idź spać, a materiał zostanie lepiej utrwalony. Jeżeli natomiast po uczeniu się zajmiesz umysł czymś innym, wiele świeżo zdobytych informacji zostanie zapomnianych. Nie zaszkodzą poranne powtórki, pozwalające odświeżyć zdobyte wcześniej informacje. Jeżeli nie masz możliwości uczenia się w godzinach wieczornych dobrze jest po okresie nauki zastosować kilkuminutową relaksację, podczas której dokładniej utrwalasz zdobyte informacje.

Unikaj przeładowania umysłu długą nauką, jeżeli zaś takowa jest nieunikniona ucz się różnych rzeczy, różnych przedmiotów, jak najmniej podobnych do siebie. Dywersyfikacja przynosi lepsze efekty, niż monotonia.

Ważnym elementem nauki jest sporządzanie notatek. Są one istotne, bo (zazwyczaj) sformułowane własnymi słowami pomagają utrwalić najważniejsze zagadnienia i nakierowują na kwestie do przestudiowania. Warto robić je na bieżąco, tzn. podczas wykładu czy czytania książki. Notatki powinny być zwięzłe i treściwe. Zaleca się stosowanie skrótów, zarówno tych ogólnie przyjętych (tzn. itd. wg), jak i własnych (np. ‘kt.’ zamiast ‘który/która’, ‘czł.’ zamiast człowiek’).

WykopBlipTwitter
ocena: 3,05 (7329 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Mapy myśli'
Mapy myśli
obrazek do 'Coś dla sprzedawców'
Coś dla sprzedawców
obrazek do 'Szybkie czytanie'
Szybkie czytanie
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
karolina
26 lutego 2012, 23:18
Bardzo dobry artykuł, przeczytałam ich wiele (na innych portalach) i żaden nie podał tak stricte sensownej wiedzy. Mogę śmiało powiedzieć że nareszcie znalazłam coś wartościowego w internecie- odnosi się to również do pozostałych artykułów : )
©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt