Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Ciągła nauka i doskonalenie siebie cz.1
26 czerwca 2008 (zmod.: 21 września 2008)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Ciągła nauka i doskonalenie siebie cz.1

Kategoria: samodoskonalenie
Tagi: doskonalenie się motywacja nauka rozwój uczenie się wiedza | wszystkie tagi

Im więcej się uczymy i rozwijamy, tym bardziej będziemy wolni.
Dlaczego?

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!

Jeśli się rozwijasz czujesz że żyjesz – polepszanie swoich wyników w różnych dziedzinach działa motywująco i pcha Cię do przodu. Działa to i w druga stronę – bez rozwoju stoisz w miejscu, a w twoje życie wkrada się pustka i monotonia. Właściciel każdej chyba firmy wie, że aby przetrwać na rynku, jego firma musi przeć naprzód i się rozwijać, w przeciwnym wypadku konkurencja wyprze taką firmę z rynku. Dlaczego więc nie odnieść tych dobrych praktyk biznesowych do zasad życia prywatnego?

Oczywiście sporo tutaj winy systemu edukacji, który do rozwoju (zdobywania wiedzy) zmusza w sposób mało przyjemny skutecznie zniechęcając ludzi do kształcenia we własnym zakresie. W naszej głowie utrwala się negatywny wzorzec nauki, kojarzący się z przymusem i ogromną ilością materiału do przerobienia. Tymczasem z nauki można czerpać przyjemność.

Proces doskonalenia siebie, to coś więcej niż zdobywanie suchej wiedzy podręcznikowej. To czerpanie nowych przyjemności z życia (choćby przez naukę nowych umiejętności, jak np. jazda na nartach). To obserwowanie własnych postępów oraz dochodzenie do nowych rozwiązań dzięki swoim wysiłkom. Niestety w systemie edukacji wisi nad nami „bat”, który każe za słabe wyniki. Być może niektórym ludziom bat jest potrzebny, uważam jednak, że każdy człowiek potrafi znaleźć w sobie wystarczająco dużo motywacji, żeby rozwijać się na własną rękę. Ale do tego potrzeba dobrego wzorca. Czy nauczyciel taki przykład daje?

To wątpliwe, gdyż większość nauczycieli pomimo imponującej wiedzy zdobytej w przeszłości spoczywa na laurach i tkwi w miejscu. I jeśli coś wspominają o potrzebie ciągłego kształcenia, to w kontekście zaliczenia klasówki czy w lepszym wypadku zdania matury, dostania się na renomowaną uczelnię i zdobycia dobrej pracy. Zdumiewające, jak bardzo prawdziwe są słowa R. Kiyosakiego, który w swoich książkach szeroko opisuje jak od małego jesteśmy kształtowani przez system edukacji (i rodziców) dokładnie w ten sposób – skończ dobrą szkołę, znajdź dobrze płatną pracę.

Ciekawostka: czy wiesz, że jeśli nauczyciel ma o tobie dobre zdanie i uważa Cię za osobę zdolną to twoje wyniki będą lepsze, niż gdyby traktował Cię jak nieuka? Przeprowadzono badanie, w którym ludzie zostali poproszeni o rozwiązanie kilku zadań. Następnie podzielono ich na 2 grupy. Pierwszej oświadczono, że dobrze się spisali i osiągnęli dobre wyniki. Osobom z drugiej grupy powiedziano, że ich wyniki były słabe. W rzeczywistości wyniki obu grup były do siebie zbliżone. Po pewnym czasie poproszono tych samych ludzi o rozwiązanie tych samych zadań. Osoby z grupy pierwszej zachęcone poprzednim sukcesem poprawiły swoje wyniki. Grupa druga osiągnęła wyniki słabsze, niż za pierwszym razem.

Okres edukacji „szkolnej” kończy się w pewnym momencie naszego życia, dla niektórych wraz z ukończeniem szkoły średniej, dla innych po studiach lub później. Ważne jest jednak, żeby po jego „zakończeniu” nie zaprzestać samodoskonalenia. Nigdy! Błędne jest również myślenie, że lepszym już w danej dziedzinie być nie można i nie potrzeba się doskonalić. Na tą przypadłość cierpią niektórzy tzw. eksperci. Jeśli myślisz w ten sposób, to niczego więcej już nie osiągniesz, będziesz „stale grać ten sam utwór, bo lepszego już nie stworzysz”.

WykopBlipTwitter
ocena: 3,01 (5556 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Szybkie czytanie'
Szybkie czytanie
obrazek do ' Ciągła nauka i doskonalenie siebie cz. 2'
Ciągła nauka i doskonalenie siebie cz. 2
obrazek do 'Dlaczego robimy to co robimy i jak możemy robić to lepiej?'
Dlaczego robimy to co robimy i jak możemy robić to lepiej?
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
noname (gość)
29 kwietnia 2010, 20:55
bardzo dobry artykul
Pedagog (gość)
3 kwietnia 2016, 07:58
Oczywiste że jeśli powiedziano im że poprzednio zrobili to źle, tym razem próbowali w inny sposób...
©copyright 2008-2022 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt