Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Mowa ciała cz.1
8 sierpnia 2008 (zmod.: 9 lutego 2010)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Mowa ciała cz.1

Kategoria: samodoskonalenie
Tagi: doskonalenie się komunikacja komunikacja niewerbalna mowa ciała osobowość rozmowa | wszystkie tagi

Choć mowa ciała towarzyszy każdej rozmowie to rzadko kto zdaje sobie sprawę, co jakiś gest oznacza. Tymczasem warto poznać chociaż kilka podstawowych gestów celem lepszej oceny prawdziwych intencji rozmówcy i uniknięcia nieporozumień.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!

Komunikacja niewerbalna to narzędzie, dzięki któremu możesz zwiększyć swoją wiarygodność. Badania dowiodły, że ogólne uczucie towarzyszące komunikowaniu składa się w 7% ze słów, 38% z gestów i aż w 55% z mimiki. Dlatego dobrze wiedzieć, co jaki gest oznacza.

Zacznę od przypomnienia, że wygląd zewnętrzny jest ważny (piszę o tym w artykule „Kilka wskazówek jak odnieść sukces”). 99% opinii o człowieku powstaje u innych w ciągu pierwszych dziewięćdziesięciu sekund kontaktu z nim. Co więcej, masz tylko jedną okazję, aby wywrzeć pierwsze wrażenie, powinno Ci więc zależeć, żeby było ono pozytywne. Duże znaczenie odgrywa przy tym ubiór - schludny wygląd to dla wielu osób informacja o tym, jak solidny jest ich rozmówca, na ile zorganizowany i dokładny.

Najczęstsze gesty i ich znaczenie:
  • dłonie ściśnięte, bądź schowane np. pod stół (brak pewności siebie, lęk, nieczyste zamiary)
  • rozwarte, uniesione ramiona (otwartość, opiekuńczość, mądrość, władza - gest Papieża, polityków)
  • splatanie rąk na piersiach przez mężczyzn (tworzenie bariery, niepewność)
  • machanie wystawionym do góry palcem wskazującym (gest forsowania wzbudzający agresję, "patrzcie, jestem lepszy, wiem co mówię", straszenie)
  • nogi schowane pod krzesłem, "nogi w starterach" (niepewność, chęć ucieczki)

Podczas komunikowania się ważny jest kontakt wzrokowy, ludzie spoglądają na siebie przez 30 do 60% czasu trwania rozmowy. Jeśli rozmówcy nie są wobec siebie uczciwi, patrzą na siebie poniżej 30% czasu trwania rozmowy, natomiast kiedy bardziej zainteresowani są sobą, niż omawianą sprawą, patrzą na siebie ponad 60% czasu rozmowy. Jeżeli chcesz kogoś przekonać o swojej uczciwości, musisz patrzeć mu prosto w oczy. Gdy uciekasz ze swym wzrokiem, rozmówca czuje, że Twoje słowa nie są zgodne z gestami i przestaje wierzyć w to, co mówisz.

Osoby nawiązujące częstszy kontakt wzrokowy są odbierane bardziej pozytywnie, patrzenie komuś w oczy jest oznaką prawdomówności, przyjaznych intencji, uczciwości oraz szczerości i pomaga budować zaufanie. Uciekanie wzrokiem budzi niepewność i powoduje brak zaufania. Ludzie unikający spojrzenia postrzegani są jako nerwowi, napięci, wykrętni, nieuczciwi.

Przerwanie kontaktu wzrokowego, a następnie wzniesienie głowy do góry lub spuszczenie jej w dół z wyrazem skupienia oznacza: zaczekaj chwilę, zastanawiam się. Wzmocnienie kontaktu wzrokowego z równoczesnym zmarszczeniem brwi i ruchem głowy mówią: nie zrozumiałem, powtórz. Podtrzymywanie kontaktu i rytmiczne potakiwanie głową informują o zrozumieniu. Długie spojrzenie utkwione w rozmówcy mówi o chęci zdobycia dominującej pozycji.

Unikanie kontaktu wzrokowego może być odbierane jako lęk i chęć ucieczki (jeśli równocześnie wzrok jest spuszczony w dół) albo jako lekceważenie, kiedy wzrok jest skierowany w bok. Kontakt wzrokowy jest przerywany, jeśli stawiane pytania są niezręczne, lub rozmówcę dręczy poczucie winy. Z kolei kiedy rozmówca jest zły i zaczyna się bronić kontakt wzrokowy nasila się. Człowiek agresywny ma szeroko otwarte oczy, patrzy prosto w oczy partnera, ma zachmurzone brwi i mocno zaciśnięte usta.

WykopBlipTwitter
ocena: 3,04 (7570 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Nie da się napełnić naczynia, które już jest pełne (wideo)'
Nie da się napełnić naczynia, które już jest pełne (wideo)
obrazek do 'Jak powiedzieć komuś o popełnionym błędzie i nie stracić w jego oczach'
Jak powiedzieć komuś o popełnionym błędzie i nie stracić w jego oczach
obrazek do 'Jak umiejętnie wpływać na czyjeś decyzje?'
Jak umiejętnie wpływać na czyjeś decyzje?
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
Na razie nikt nie dodał komentarza :-/. Twój może być pierwszy!
©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt