Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Samokoncept i co na niego wpływa
22 września 2008 (zmod.: 22 marca 2009)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Samokoncept i co na niego wpływa

Kategoria: mentalność
Tagi: krytyka osobowość poczucie własnej wartości pozytywne myślenie przekonania samokoncept sposób myślenia stosunki międzyludzkie system wartości | wszystkie tagi

Samokoncept to zbiór przekonań na własny temat oraz na temat własnego życia i świata. Jesteś tu gdzie jesteś i tym, kim jesteś dlatego, że taka jest Twoja wewnętrzna opinia na własny temat innymi słowy jesteś tym, co myślisz.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!

Samokoncept można zmienić poprzez myślenie o sobie takim, jakim chciałbyś być. Twoja opinia o sobie jest subiektywna i nie jest oparta na faktach. Punkt zwrotny to poznanie sposobu, w jaki samokoncept steruje życiem i podjęcie decyzji o jego zmianie.

Masz samokoncept na temat tego ile jesz, na ile jesteś wysportowany, na temat sposobu ubierania się, jak widzą Cię inni, siebie jako dziecka swoich rodziców i siebie jako rodzica, swojej pozycji w pracy wśród kolegów, sposobu gry w sportach, siebie jako sprzedawcy itd.

Każdy samokoncept złożony jest z 3 części:

  1) samoideał – idealny wizerunek osoby, którą najbardziej chciałbyś być we wszystkich aspektach. Ludzie wyjątkowi nieustannie do niego dążą. Im lepiej wiesz, jaką osobą chcesz się stać, tym większa szansa, że z czasem przemienisz się w tę osobę.

  2) samowizerunek – jak siebie widzisz i jak o sobie myślisz na co dzień. W miarę jak Twój wewnętrzny obraz i opinia o sobie stają się bardziej pozytywne i pewne, Twoje zachowania i działania zyskują spójność i skuteczność.

  3) Szacunek dla siebie – klucz do szczęścia i sukcesów. Szacunek do siebie zależy od poczucia własnej wartości (stopień w jakim lubisz i akceptujesz siebie jako dobrego człowieka). To niezależne od czynników zewnętrznych. Drugi czynnik to poczucie własnej skuteczności, kompetencji i zdolności w dowolnej dziedzinie. Te 2 czynniki wspierają się wzajemnie – kiedy dobrze o sobie myślisz, masz lepsze wyniki. Kiedy masz dobre wyniki, dobrze o sobie myślisz. Im bardziej lubisz siebie, tym lepiej Ci wszystko wychodzi. Możesz podnieść swój szacunek do siebie wypowiadając entuzjastycznie słowa: „Lubię siebie! Lubię siebie!”.

  Reguły rządzące szacunkiem do siebie:
  a) Nie możesz lubić ani kochać kogokolwiek bardziej niż lubisz lub kochasz samego siebie.
  b) Nigdy nie możesz oczekiwać od kogoś innego, by lubił Cię lub kochał bardziej, niż Ty sam lubisz, kochasz lub szanujesz samego siebie.

Twój samokoncept jest wynikiem doświadczeń zbieranych od czasu dzieciństwa. Wszystkie Twoje opinie, lęki, postawy, wartości, zachowania to cechy nabyte. Jeśli jakieś cechy nie służą Twoim celom możesz się ich pozbyć (jak to zrobić piszę w artykule „Jak zmienić swoje przekonania").

Znany jest przypadek kobiety, która w wieku 30 lat uległa wypadkowi i doznała całkowitej amnezji. Nie miała w pamięci żadnych doświadczeń. Była to osoba cicha i nieśmiała. Po wypadku badali ją eksperci z całego świata, toteż czuła się ważna, stała się otwarta, poznała dużo nowych ludzi, zmieniła się zupełnie. Z czasem stała się ekspertem w dziedzinie amnezji. Zmieniła jeden program umysłu na inny. Ty możesz zrobić to samo!

WykopBlipTwitter
ocena: 3,02 (5902 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Potęga nadświadomości'
Potęga nadświadomości
obrazek do 'Wychylać się czy nie?'
Wychylać się czy nie?
obrazek do 'Przyspieszanie zmian'
Przyspieszanie zmian
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
Dawid (gość)
12 maja 2009, 22:49
Przeczytałem Maksimum Osiągnięć kilka miesięcy wstecz , samokoncept widać u każdego , wystarczy popatrzeć na człowieka i jego korzenie z których się wywodzi i to widać idealnie , np : brak miłości czy słaby samowizerunek .
Sam zmieniłem wszystko w swoim życiu i wciąż zmieniam pamiętając o samokoncepcie - dodam , że mam 18 lat :)

Pozdrawiam :)
zima (gość)
20 maja 2009, 20:17
Gratuluję Ci świadomości! Zgadam się z Tobą w 100%. Jednak rzadko kto zdaje sobie jednak sprawę, skąd się biorą nasze przekonania. Ludzie nie chcą się przyznawać do błędów. Nie chcą brać życia w swoje własne ręce. Wolą zwalać odpowiedzialność na innych.
(gość)
20 maja 2009, 20:58
Większośc ludzi faktycznie unika brania odpowiedzialności za swoje życie. Zawsze ktoś inny jest winny ich sytuacji i nic nie mogą z tym zrobić. Ale z tego schematu myślenia można się uwolnić.
Zmienić samokoncept to jedno, utrzymać go to drugie. Utrzymanie jest znacznie trudniejsze, zwłaszcza, jeśli nie następuje zmiana otoczenia. Po prostu mija czas, zdobyta wiedza o samokoncepcie jakoś się zaciera i nieświadomie wraca się do starego toku myślenia. Ja co jakiś czas wracam do ulubionych fragmentów wczesniejszych lektur.
Dawid gratulacje! bardzo wczesnie zaczynasz, tak trzymać :)
Dawid (gość)
2 czerwca 2009, 00:19
Z pewnością Mł zanika świadomość wpływu samokonceptu na nasze jestestwo , dlatego właśnie należy ciągle pytać samego siebie : Jestem świadomy i w tym momencie stajemy się świadomymi . Dzięki za wsparcie , w szkole jestem samotnikiem , nikt mnie nie rozumie , mojego podejścia do życia , jestem po prostu zupełnie inny . Natomiast uczęszczam na kursy dotyczące rozwoju osobistego i tam jestem człowiekiem bardzo otwartym , moim autorytetem jest Brian Tracy , kupuje jego książki i wprowadzam rady w nich zawarte w praktyce . Pozdrawiam :)
(gość)
2 czerwca 2009, 16:06
Jesteś inny? to świetnie! A nuż się okaże, ze za kilka lat, kiedy Twoi rówieśnicy będą szukac pracy, Ty będziesz tworzył miejsca pracy. Rób swoje, a z czasem spotkasz ludzi bliższych Tobie.
©copyright 2008-2022 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt