Siedem porad najbogatszego człowieka Babilonu na temat budowania bogactwa.

1) Zacznij swą sakiewkę tuczyć.
Najpierw płać sobie – każdego miesiąca oszczędzaj 10% zarobionych pieniędzy i ciesz się obserwując, jak Twoje pieniądze pomnażają się i rosną do coraz większych kwot.
2) Kontroluj swe wydatki.
Wydawaj nie więcej, niż 90% tego co zarobisz. Zoganizuj swój budżet w taki sposób, aby wystarczyło Ci na pokrycie wydatków podstawowych oraz pozostałych potrzeb. Może to oznaczać, że z części zbędnych wydatków trzeba będzie zrezygnować. Dodatkowo, jeżeli masz długi (np. kredyt), przeznacz 20% na ich spłatę pozostawiając 70% na codzienne wydatki. W dalszym ciągu 10% zarobków oszczędzasz.
3) Spraw, by Twoje złoto się mnożyło.
Każda zaoszczędzona złotówa powinna na siebie pracować (procentować), toteż poślij ją do pracy. Na początku dobrym pomysłem może być zwykłe konto oszczędzające lub lokata bankowa. Jeśli jesteś gotów podjąć ryzyko zapewne wybierzesz pozostałe instrumenty pieniężne, jak obligacje, struktury, fundusze inwestycyjne, akcje, derywaty i in. W co ulokujesz pieniądze i w jakich proporcjach, zależy wyłącznie od Ciebie.
4) Chroń swe skarby przed ich utratą.
Inwestuj bezpiecznie, tak, żeby nigdy nie narazić na straty zaoszczędzonych 10%. Na ryzyko możesz narażać dopiero odsetki od tych pieniędzy, albo inne wolne środki pieniężne, bez których na pewno możesz się obejść, i z których częściową lub całkowita stratą możesz się pogodzić. Pamiętaj przy tym, że premią za podejmowane ryzyko powinien być wyższy zysk niż w przypadku bezpiecznych instrumentów finansowych. Nie zaszkodzi również zapytać o radę ekspertów, którzy mają wiedzę większą od Ciebie. Ich doświadczenie może Cię uchronić przed wieloma pomyłkami i niepotrzebnymi stratami.
5) Uczyń swe mieszkanie zyskowną inwestycją.
Dom, w którym mieszkasz, powinien być Twoją własnością.
6) Zapewnij sobie dochody w przyszłości.
Już dziś myśl o tym, co będzie za 30 lat. Buduj źródła pasywnego dochodu (niewymagającego Twojej ciągłej pracy). Jeśli sądzisz, że na emeryturze Twoje potrzeby będą mniejsze to jesteś w błędzie. Po pierwsze bardzo szybko przyzwyczajasz się do wyższego standardu życia i na starość nie będzie łatwo żyć normalnie dysponując powiedzmy połową obecnego miesięcznego budżetu. Po drugie będziesz wydawał więcej na lekarstwa i wizyty u lekarzy, a to również kosztuje. Dlatego już teraz zadbaj o przyszłość swoją i swojej rodziny i podejmij odpowiednie kroki.
7) Stale zwiększaj swą zdolność zarabiania.
Doszkalaj się, czytaj książki, uczęszczaj na konferencje i seminaria, podpatruj lepszych od siebie i ucz się od nich, jednym słowem zadbaj o to, żeby ciągle się rozwijać zamiast stać w miejscu. To pozwoli Ci dołączyć do 10% ludzi najlepiej zarabiających w Twojej branży.
Bibliografia:
George S. Clason – Najbogatszy człowiek w Babilonie