Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Artykuły > Cztery najważniejsze zasady inwestowania
18 czerwca 2009 (zmod.: 18 czerwca 2009)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+

Cztery najważniejsze zasady inwestowania

Kategoria: wolność finansowa
Tagi: bogactwo doświadczenie finanse giełda inwestowanie majątek niezależność finansowa sukces zysk | wszystkie tagi

Obserwowałem lawinowy wzrost ilości osób inwestujących na Giełdzie Papierów Wartościowych na szczycie ostatniej hossy oraz ich gwałtowną ucieczkę w trakcie bessy. Większość z nich słyszało o dywersyfikacji, natomiast mało kto stosował się do pozostałych zasad…

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!


Inwestowanie kapitału w różne instrumenty pieniężne to podstawowe założenie zasady dywersyfikacji.
Pojęcie dywersyfikacji ma wiele znaczeń, ale w skrócie oznacza wkładanie swoich jajek do różnych koszyków, co pozwala ograniczać ryzyko. W wąskim rozumieniu oznacza to kupno akcji kilku spółek, zamiast tylko jednej, w szerszym – zakup dodatkowo np. jednostek różnych funduszy inwestycyjnych o podobnym profilu, w jeszcze szerszym – rozłożenie kapitału przeznaczonego na inwestycję pomiędzy instrumenty pieniężne o różnym poziomie ryzyka, od bezpiecznych (jak np. lokata bankowa) po ryzykowne (np. fundusze akcji, kontrakty terminowe i in.). O tym, że przy inwestowaniu należy dywersyfikować słyszał chyba każdy, więc nie będę pisał na ten temat.

Drugą zasadą pozwalająca odnosić sukcesy w inwestowaniu jest szybkie cięcie strat. Maksymalny dopuszczalny poziom straty to 10%. Jeśli wartość Twojej inwestycji skurczy się o 10% przyznaj się do porażki i zamknij pozycję ze stratą, zamiast liczyć na odbicie. Dalsze oczekiwanie może skończyć się dużymi stratami, co można było zaobserwować w 2008 r.

Im większą stratę dopuszczasz, tym trudniej będzie ją potem odrobić:
  • Po 10% spadku kursy akcji muszą wzrosnąć o 11%, żebyś wyszedł na zero.
  • Po 20% spadku akcje muszą zdrożeć o 25% aby wrócić do punktu wyjścia.
  • 30% straty – potrzeba ok. 43% odbicia
  • 40% straty – potrzeba 66% odbicia
  • 50% straty oznacza, że będziesz musiał zarobić 100%, żeby wrócić do punktu wyjścia.
  • 75% straty – potrzeba 400% odbicia.

Jak widać powyżej, im większą stratę dopuszczasz, tym trudniej będzie Ci się później „odkuć”. Pamiętaj przy tym, że na GPW są spółki, których przecena w trakcie bessy sięgnęła 90% od szczytu hossy. Jeśli ktoś zakupił wtedy akcje i nie sprzedał w trakcie spadków, musi liczyć na wzrost o 1000%. Im dalej spadasz, tym dołek staje się bardziej śliski, dlatego warto zawsze pamiętać o ustawieniu zlecenia "stop loss" (jeśli inwestujesz na giełdzie, kontaktach terminowych czy forexie) już w momencie zakupu i jeśli kurs rośnie, przesuwać go potem w górę.

Pamiętaj, żeby kupując akcje wybranej spółki wystawić na ryzyko straty nie więcej niż 2% całego swojego kapitału. Posłużę się przykładem. Masz do zainwestowania 10 000 zł. Kupujesz za to akcje 5 spółek, inwestując w każdą po 2000 zł. Dla każdej z nich zakładasz dopuszczalną stratę max. 10%. Jeśli spółka A spadnie o 10%, zamykasz pozycję ze stratą 200 zł. Kwota ta stanowi 2% twojego całego kapitału przeznaczonego na inwestycję (10 000 zł).

Włożenie wszystkich pieniędzy w jedna spółkę i ustawienie dopuszczalnej straty na 2% nie ma większego sensu, tak bliskie stopy przy nawet pewnej inwestycji zrealizują się, ponieważ jest to normalna fluktuacja cen rynkowych. Trzeba mieć spore szczęście, żeby do tego nie doszło.

Jest jeszcze jedna ważna zasada – inwestuj tylko te pieniądze, z które nie są Ci teraz potrzebne i z których częściową strata możesz się pogodzić. Innymi słowy nigdy nie ryzykuj więcej niż tyle, na ile możesz sobie pozwolić. Najgorszym chyba pomysłem jest pożyczenie od kogoś pieniędzy celem ulokowania ich na giełdzie. Może to prowadzić do prawdziwych tragedii kiedy poniesie się znaczną stratę, a pieniądze trzeba oddać z odsetkami. Nie pozwól, żeby to dotyczyło Ciebie.
Mikołaj Łagowski
WykopBlipTwitter
ocena: 2,95 (3814 gł.)
« nowszy
starszy »

Podobne publikacje

obrazek do 'Kapitalizacja odsetek, czyli magia procentu składanego'
Kapitalizacja odsetek, czyli magia procentu składanego
obrazek do 'Szybki kurs inwestowania w fundusze akcyjne cz.2'
Szybki kurs inwestowania w fundusze akcyjne cz.2
obrazek do 'Szybki kurs inwestowania w fundusze akcyjne cz.1'
Szybki kurs inwestowania w fundusze akcyjne cz.1
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
Na razie nikt nie dodał komentarza :-/. Twój może być pierwszy!
©copyright 2008-2022 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt