Finanse są jednym z najważniejszych aspektów codziennego życia. Poznaj sześć zasad, które pozwolą Ci poruszać się bezpieczniej po skomplikowanym świecie finansów i osiągać lepsze wyniki.
Kierowanie się właściwymi zasadami zwiększa zyskowność inwestycji.Inwestuj do 10% swojego kapitału
Na tą zasadę można spojrzeć w dwóch ujęciach. W pierwszym chodzi o 10% Twojego całkowitego majątku. W drugim o 10% kapitału przeznaczonego na inwestycję.
W myśl zasady, jeśli dziś Twój majątek można wycenić na 100 000 zł, zainwestuj do 10 000 zł, a następnie z tych pieniędzy przeznacz 10% (1000 zł) na pojedynczą inwestycję.
10% to niedużo i z taką stratą możesz się pogodzić, przy tym Twój poziom życia praktycznie się nie zmieni. 10% to wartość umowna i może być wyższa, pamiętaj jednak, że to Ty ponosisz ryzyko.
Kiedy inwestujesz w coś popularnego, jest już za późno
Popularność powinna dla Ciebie stanowić sygnał ostrzegawczy do realizacji zysków. Dobry inwestor kupuje, gdy większość ludzi nie chce słyszeć o kupnie, a sprzedaje, gdy wszyscy chcą kupić. Praktyka pokazuje, że jeśli coś zaczyna być popularne w mediach ( w odniesieniu do inwestycji) to jest u szczytu wartości i należy się tego pozbyć. Za przykład mogą tu posłużyć fundusze akcyjne, dla których prawdziwe żniwa przypadły na lata 2006-2007, kiedy kilkuletnia hossa dobiegała końca. Duże zyski zainkasowali ci, którzy zainwestowali kilka lat wcześniej.
Chroń i zabezpieczaj swoje inwestycje
Inwestując pieniądze zawsze ponosisz mniejsze lub większe ryzyko. Żeby je zminimalizować stosuj zabezpieczenia. Na akcjach możesz poustawiać zlecenia stop loss, nieruchomości ubezpieczyć od zniszczeń itd. Ponadto przy wyborze inwestycji warto również chronić swoje zyski przed podatkiem Belki – na rynku istnieje sporo sprawdzonych metod, wystarczy wybrać najlepszą dla siebie.
Odrębnym tematem jest wybór formy zatrudnienia – przykładowo prowadzenie działalności gospodarczej daje sporo możliwości zmniejszenia podstawy opodatkowania, niedostępnych dla osób zatrudnionych na umowach o pracę.
Jeszcze inną formą zabezpieczenia jest ciągłe poszerzanie swojej wiedzy z zakresu preferowanych inwestycji – im więcej wiesz, tym mniejsze ponosisz ryzyko.
Na razie nikt nie dodał komentarza :-/. Twój może być pierwszy!