Najbogatsi.pl - strona główna


nie pamiętasz hasła? | rejestracja
Strona główna > Rankingi > Najbogatsi Polacy wg "Wprost" 2013
24 czerwca 2013 (zmod.: 6 lipca 2013)
Wyślij link znajomymdrukujfont: -A  A+
Edycja:201320122011201020092008

Najbogatsi Polacy wg "Wprost" 2013

Tagi: fortuna jan kulczyk karkosik leszek czarnecki lista najbogatszych majątek michał sołowow miliarderzy najbogatsi 2011 najbogatsi polacy sebastian kulczyk tadeusz chmiel wejchert zygmunt solorz-żak | wszystkie tagi

Najbogatszy Polak na liście posiada majątek wart ponad 12 mld złotych. Wkrótce ma przekazać synowi władzę nad swoim imperium.

Twoja opinia będzie mile widziana. Dodaj komentarz!

Lp.Imię i nazwiskoWiekGłówne źródło majątkuMajątek w mld PLN
1.Jan i Sebastian Kulczykowie 63 i 33Kulczyk Investments (inwestycje), w tym SABMiller (3% akcji spółki browarniczej warte 7,8 mld zł)12,50
2.Zygmunt Solorz-Żak 57Polsat (media), Śląsk Wrocław (klub piłkarski)10,50
3.Michał Sołowow 51Cersanit, Echo Investment, Barlinek (branża budowlano-deweloperska)7,45
4.Germán Efromovich63transport lotniczy, energetyka, produkcja sprzętu medycznego4,85
5.Leszek Czarnecki 51Getin Holding (usługi bankowe, ubezpieczenia itp.), LC Corp (deweloper)4,30
6.Roman i Grażyna Karkosikowie 62 i ?inwestycje giełdowe3,00
7.Jerzy Starak 66Polpharma (farmaceutyka)2,89
8.Dariusz Miłek 45NG2 (handel obuwiem)2,60
9.Grażyna Kulczyk63przemysł spożywczy, nieruchomości2,40
10.Tomasz Domogała 28Famur (maszyny górnicze)2,20
Źródło: Wprost

Po raz kolejny zwycięzcą rankingu okazał się pochodzący z Wielkopolski Jan Kulczyk (wzrost wartości majątku o niecałe 3 mld złotych). W przyszłym roku mieszkający w Londynie miliarder przekaże władzę nad Kulczyk Holding - swoim flagowym koncernem - synowi Sebastianowi, który ma szansę zastąpić ojca na czele listy najbogatszych Polaków.

Konkurować z nim o fotel lidera w zestawieniiu może jedynie drugi na liście Zygmunt Solorz-Żak (wzrost wartości majątku o 2 mld zł). Gdyby już teraz spłacił kredyt zaciągnięty na kupno Polkomtela, to jego majątek byłby wart 23 mld PLN.

Kolejny na liście jest pochodzący z Kielc Michał Sołowow, którego pozostał na tym samym poziomie, co rok wcześniej.

Tuż za podium uplasował się nowy w zestawieniu German Efromovich, który, choć pochodzi z Boliwii, to posiada paszporty kolumbijski, brazylijski i polski. Jest potentatem na rynku transportowym w Ameryce Południowej.

Na piątym miejscu znalazł się Leszek Czarnecki (spadek wartości majątku o ponad 1 mld zł). Wrocławski biznesmen jest właścicielem Getin Holdingu, grupy kapitałowej zrzeszającej firmy z sektora finansowego.

Szóste miejsce zajęło małżeństwo Karkosików, których majątek jest wart prawie tyle samo, co rok temu. Głównym źródłem ich bogactwa są inwestycje giełdowe.

Następny w zestawieniu jest Jan Starak. Właściciel Polpharmy, potentata na rynku farmaceutycznym, odnotował relatywnie niewielki spadek swojego stanu posiadania.

Na ósmym miejscu znalazł się Dariusz Miłek (wzrost wartości majątku o niecałe 0,4 mld zł). Miłek jest największym producentem obuwia w Polsce.

Przedostatnie miejsce w czołowej dziesiątce zajmuje była żona Jana Kulczyka - Grażyna Kulczyk (majątek większy o ponad pół mld zł). Najbogatsza Polka jest m.in. twórcą Starego Browaru, który jest uważany za doskonały przykład centrum handlowego.

Czołową "10" zamyka najmłodszy na liście Tomasz Domagała, który niedawno przejął od ojca Jacka większość akcji Farmuru - czołowego polskiego producenta maszyn górniczych.

Pełna lista na stronie Wprost.

Rafał Bednarz

WykopBlipTwitter
« poprzedni
następny »

Podobne publikacje

obrazek do 'Najbogatsi Polacy wg
Najbogatsi Polacy wg "Wprost" 2011
obrazek do 'Najbogatsi Polacy wg
Najbogatsi Polacy wg "Forbesa" 2012
obrazek do 'Najbogatsi Polacy wg
Najbogatsi Polacy wg "Forbesa" 2011
Komentarze
autor:
login (lub e-mail)/pseudonim hasło:
załóż konto
Jeśli masz konto wpisz login (lub e-mail) i hasło lub komentuj pod pseudonimem (hasło niewymagane).
treść:
Kod: obrazek weryfikujący
 
Katarzyna54
17 grudnia 2022, 23:15
Witam, kontaktuje się z prośbą o jakiekolwiek środki do życia jestem osobą, która chociażby chciała podjąć pracy nie jestem w stanie, gdyż zdrowie mi na to nie pozwala choruje na stwardnienie rozsiane i długość mojego życia jest wyliczona, gdyż z dnia na dzień jest coraz gorzej. Zdarzają się dni, w których nie podnoszę się z łóżka. Jeszcze w dodatku na tyle złego wydarzyła mi się tragedia, obojga rodziców zginęło w wypadku samochodowym. Nie chcę się użalać, bo do takich nie należę, ale odkąd choroba mnie dopadła po prostu sobie nie radzę, a w szczególności, że zostałam sama jak palec w mieszkaniu który jest wynajęty.
Bardzo proszę o jakąkolwiek pomoc (dobro wraca). Proszę aby ten okres Świąteczny był w miarę mozliwości.
Nr konta: 29 1240 5064 1111 0010 7616 0845.

©copyright 2008-2023 Najbogatsi.pl
o stronie | polityka prywatnosci | mapa | kontakt